Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Opowieść podręcznej (2017-) 1 sezon


Opowieść podręcznej (2017-) 1 sezon
gatunek: dramat, Sci-Fi


Na fali zainteresowania trzecim sezonem „Opowieści podręcznej” postanowiłam zaabsorbować się ową kontrowersyjną produkcją. Nie czytałam o niej zbyt wiele, nie analizowałam opinii, nie miałam okazji spotkać się z twórczością Margaret Atwood. Chciałam podejść do pierwszego sezonu z niewyrobionym własnym zdaniem i przekonać się, czy naprawdę aż tak warto. Po dziesięciu odcinkach stwierdzam, że po prostu trzeba obejrzeć ten serial. Przy oglądaniu zaś zachować należy zimną krew, ponieważ każdy odcinek szokuje i przeraża, doprowadzając do bezustannej burzy myśli w głowie. Ten dramat i Sci-Fi to dla mnie rasowy horror. To okropnie brutalna antyutopijna  wizja przyszłości. Życie podręcznych to  najgorszy z możliwych koszmarów. Na filmwebie 44 563 głosów przy ocenie 8,2 – to mówi w 100%, że jest to ewidentnie coś niesamowitego. 

Okropność, za okropnością. Zimne zasady, które niwelują jakiekolwiek prawa człowieka, prawa kobiet. W tym wszystkim chory porządek, który niszczy wszystko małymi kroplami. Straszna sceneria świata, który zawsze może stać się rzeczywistością.
Pełnia emocji. Każdy z odcinków naprawdę szokuje. Każdy z odcinków przeraża swoim przekazem. To serial dla ludzi o mocnych nerwach. To produkcja, o której naprawdę nigdy się nie zapomni.
Obłęd w oczach. Widać go na twarzy każdej podręcznej. Ten ból maluje całą scenerię pierwszego sezonu. W oczach widać wszystko. Główna bohaterka doskonale wcieliła się w swoją rolę.
Wydawać by się mogło, że to tylko film. Że to nie rzeczywistość. Wystarczy jednak poszperać w Internecie, by zrozumieć, że poniekąd już żyjemy w serialowej rzeczywistości. Pewnie dlatego dawka emocji jest tak ogromna. Powieść Margaret Atwood, w której reżim i ortodoksja to jedno, choć napisana już dawno, nadal jest tematem aktualnym.
Ingerencja w osobistą przestrzeń. Najbardziej przeraziła mnie wizja, że wystarczy chwila, by stracić wszystko – stracić siebie. To kwestia minut, a Twój świat staje się zagruzowany i odrealniony. Zdehumanizowanie uderza w twarz, a Ty musisz iść i nie poddawać się. Ukazane zaś w serialu akty słabości naprawdę niezwykle mocno trafiają w sedno. Są straszne!
Ewidentnym plusem, jest dobranie muzyki. Szczególnie w ostatnim odcinku pierwszego sezonu. Uwierzcie mi, coś świetnego.

Zabieram się za drugi sezon. Jak tylko skończę dopiszę tutaj coś jeszcze.

Zobacz również:
- Opowieść podręcznej (2017-) 2 sezon

Źródło zdjęcia: https://www.antyradio.pl/Film/Seriale/Opowiesci-podrecznej-3-serwis-Hulu-zamowil-3-sezon-serialu-22296

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń