Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

Opowieść podręcznej (2017-) 1 sezon


Opowieść podręcznej (2017-) 1 sezon
gatunek: dramat, Sci-Fi


Na fali zainteresowania trzecim sezonem „Opowieści podręcznej” postanowiłam zaabsorbować się ową kontrowersyjną produkcją. Nie czytałam o niej zbyt wiele, nie analizowałam opinii, nie miałam okazji spotkać się z twórczością Margaret Atwood. Chciałam podejść do pierwszego sezonu z niewyrobionym własnym zdaniem i przekonać się, czy naprawdę aż tak warto. Po dziesięciu odcinkach stwierdzam, że po prostu trzeba obejrzeć ten serial. Przy oglądaniu zaś zachować należy zimną krew, ponieważ każdy odcinek szokuje i przeraża, doprowadzając do bezustannej burzy myśli w głowie. Ten dramat i Sci-Fi to dla mnie rasowy horror. To okropnie brutalna antyutopijna  wizja przyszłości. Życie podręcznych to  najgorszy z możliwych koszmarów. Na filmwebie 44 563 głosów przy ocenie 8,2 – to mówi w 100%, że jest to ewidentnie coś niesamowitego. 

Okropność, za okropnością. Zimne zasady, które niwelują jakiekolwiek prawa człowieka, prawa kobiet. W tym wszystkim chory porządek, który niszczy wszystko małymi kroplami. Straszna sceneria świata, który zawsze może stać się rzeczywistością.
Pełnia emocji. Każdy z odcinków naprawdę szokuje. Każdy z odcinków przeraża swoim przekazem. To serial dla ludzi o mocnych nerwach. To produkcja, o której naprawdę nigdy się nie zapomni.
Obłęd w oczach. Widać go na twarzy każdej podręcznej. Ten ból maluje całą scenerię pierwszego sezonu. W oczach widać wszystko. Główna bohaterka doskonale wcieliła się w swoją rolę.
Wydawać by się mogło, że to tylko film. Że to nie rzeczywistość. Wystarczy jednak poszperać w Internecie, by zrozumieć, że poniekąd już żyjemy w serialowej rzeczywistości. Pewnie dlatego dawka emocji jest tak ogromna. Powieść Margaret Atwood, w której reżim i ortodoksja to jedno, choć napisana już dawno, nadal jest tematem aktualnym.
Ingerencja w osobistą przestrzeń. Najbardziej przeraziła mnie wizja, że wystarczy chwila, by stracić wszystko – stracić siebie. To kwestia minut, a Twój świat staje się zagruzowany i odrealniony. Zdehumanizowanie uderza w twarz, a Ty musisz iść i nie poddawać się. Ukazane zaś w serialu akty słabości naprawdę niezwykle mocno trafiają w sedno. Są straszne!
Ewidentnym plusem, jest dobranie muzyki. Szczególnie w ostatnim odcinku pierwszego sezonu. Uwierzcie mi, coś świetnego.

Zabieram się za drugi sezon. Jak tylko skończę dopiszę tutaj coś jeszcze.

Zobacz również:
- Opowieść podręcznej (2017-) 2 sezon

Źródło zdjęcia: https://www.antyradio.pl/Film/Seriale/Opowiesci-podrecznej-3-serwis-Hulu-zamowil-3-sezon-serialu-22296

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń