Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Pamiętaj o śmierci" Anna Klejzerowicz


"Pamiętaj o śmierci"
Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo Replika
2019

Dzisiaj pragnę przedstawić Wam twórczość Pani Anny Klejzerowicz. Nie przeczytałam jeszcze wszystkich książek tej autorki, ale te, które już za mną, wspominam zawsze z ogromnym sentymentem. Moje serce najbardziej wypełnia „List z powstania” oraz „Medalion z bursztynem”. Ta recenzja dotyczy szóstego tomu, w którym główną rolę odgrywa Emil Żądło. Nie czytałam poprzednich części, więc nie jestem w stanie określić, co straciłam, dopiero poznając tego charyzmatycznego dziennikarza. Bawiłam się przednio i już zamówiłam „Sąd ostateczny”, by wyruszyć z tym nieprzeciętnie intuicyjnym człowiekiem w podróż, w której zawsze poszukiwanie odpowiedzi sprawia naprawdę świetną zabawę. 

„Pamiętaj o śmierci” trafiło w moje gusta czytelnicze w mgnieniu oka. Uwielbiam historie z otwartym zakończeniem, gdzie każda analiza doprowadza do nowych i zadziwiających wniosków. Czytając, czułam, że sama zarządzam śledztwem, co otworzyło moją wyobraźnię na szerokie horyzonty. Sama zaś fabuła, osadzona w podziemiach starego bunkra owija czytelnika tajemnicą. Niewiadoma czyha bezustannie za rogiem – ukryty przez hitlerowców skarb; mityczny, tajemniczy obraz, który ma być źródłem odpowiedzi na nurtujące od lat pytania to cudowne smaczki książki Pani Anny Klejzerowicz. Fakty pomieszane z fikcją pozytywnie zmuszają do szukania odpowiedzi. Ja szperałam przez cały czas, starając się łączyć śmierć przypadkowych przybyszy w poniemieckim bunkrze z niemal każdą postacią i wątkiem. Miałam milion teorii spiskowych w głowie, które odnosiły się do chęci zdobycia niższych, niedostępnych miejsc tego tajemniczego „Schronu”. Czy ktoś tam był? Pozostawiono tam dowody? Kto ryzykował by życiem, by przedostać się w te niebezpieczne kondygnacje? Ofiar zaczyna przybywać, sprawa rozkręca się na dobre, akcja brnie do przodu, by zatoczyć koło – koło historii. Brzmi ciekawie, prawda? Dodatkowo, cała czytelnicza podróż do „Pamiętaj o śmierci” to świetna wyprawa  do świata Marka Zebry, Marty Zabłockiej i Emila Żądło. Tak polubiłam tych bohaterów, że od razu zamówiłam pierwszy tom, by znowu spotkać się z nimi przy kawie i cieście. Są nieprzeciętnie inteligentni, niesamowicie zabawni i konkretnie zarysowani. Polecam zaprzyjaźnić się z nimi już od pierwszych stron. Podsumowując, cieszę się, że przede mną jeszcze sporo tomów cyklu do przeczytania. Już nie mogę się doczekać.  

Cykl "Emil Żądło":
1) "Sąd ostateczny"
2) "Cień gejszy"
3) "Dom Naszej Pani"
4) "Zaginione miasto"
5) "Księga wysp ostatnich"
6) "Pamiętaj o śmierci" 


Zobacz również:
- "Medalion z bursztynem" Anna Klejzerowicz

Komentarze

  1. Świetna recenzja, moje przemyślenia podobne, a na kolejne spotkanie z bohaterami czekam z niecierpliwością!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń