Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Sąd ostateczny" Anna Klejzerowicz


"Sąd ostateczny"
Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo Replika
2014


Spotkałam się po raz kolejny z Emilem Żądło. Pierwsza z randek była naprawdę udana. „Pamiętaj o śmierci” na bardzo długo pozostanie w mojej pamięci. Dzisiejsze spotkanie przy kawie i dobrym cieście z charyzmatycznym dziennikarzem uważam za przecudowne. „Sąd ostateczny” nie zawiódł, wzbudzając jeszcze większą sympatię do głównego bohatera. Niezmiernie miło mi było poznać Go od pierwszych stron, wgłębić się w Jego historię już doszczętnie. Ten cykl staje się moim ulubionym. „Cień gejszy” postaram się na dniach zamówić. Nie mogę sobie odmówić takiej małej przyjemności, pośród ogromu obowiązków, które teraz mam w swoim życiu. 

Tom pierwszy to drobiazgowo skonstruowany pojedynek z naśladowcą Hansa Memlinga. W książkach Pani Anny Klejzerowicz uwielbiam to, iż skłania mnie do głębszej analizy, do sięgnięcia po dodatkowe źródła, by dowiedzieć się więcej, weryfikując swoją wiedzę i wiedzę opartą na Jej dziełach. Naczytałam się sporo o tym bardzo ważnym przedstawicielu wczesnego odrodzenia w Europie. Czytając, inaczej wyobrażałam sobie obraz Sądu Ostatecznego, ale oryginał zapiera dech w piersiach. Jeśli źródła dobrze informują, Ołtarz Sądu Ostatecznego znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wiem, że kolejna podróż do nadmorskich okolic skieruje mnie do tamtego miejsca. Podkreślę po raz kolejny, to ogromny plus książek tej autorki – atmosfera Gdańska i żywa historia - to uwielbiam. 

Książka daje czytelnikowi ogrom emocji. Na wielu stronach czułam prawdziwe dreszcze, bałam się, wczuwając się w rolę niemal każdego z bohaterów – po troszeczku. Oczywiście oczami wyobraźni najczęściej byłam Emilem Żądło, który nieprzeciętną intuicją potrafi zaciekawić niemal w każdej sytuacji. Zresztą rozważania tego bohatera to mój klimat. Taki zabieg powoduje, że książka ta staje się zdecydowanie czymś więcej niż tylko szybko biegnącym do przodu kryminałem. Tak – biegi przełączałam szybko. Strona za stroną, szybkim tempem zmierzając do rozwiązania tej skomplikowanej zagadki. To kolejny plus tej książki. Mam wrażenie, że każdy z wątków jest przemyślany na milion sposobów, a każda z opcji zaskakuje swoją błyskotliwością.

Nocny pub, stare znajomości, śmierć młodej kobiety i jej narzeczonego, niejasne okoliczności, brutalna intryga, świetnie skonstruowana postać zabójcy, śledztwo policji – to wszystko zachęca stuprocentowo. W tym wszystkim historia Emila Żądło, którą naprawdę chce się poznać, bo nie wyobrażam sobie czytelnika, który nie polubi tej postaci. Wzbudza sympatię – potwierdza to również moja mama i babcia – kilka pokoleń, to coś oznacza. Nie omieszkam się wspomnieć o Marcie, która sympatię ową pogłębia, dopełniając postać słynnego detektywa i dziennikarza.

Z zapartym tchem czekam na spotkanie z kolejnym tomem. Mogę polecić Wam ową serię z czystym sumieniem. Cykl stworzony przez Panią Annę Klejzerowicz jest wielopokoleniowy, uniwersalny i naprawdę inteligentnie ciekawy.  

Cykl "Emil Żądło":
1) "Sąd ostateczny"
2) "Cień gejszy"
3) "Dom Naszej Pani"
4) "Zaginione miasto"
5) "Księga wysp ostatnich"

6) "Pamiętaj o śmierci" 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń