Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

„Ścieżki Wyobraźni: Rozstaje” - SEKCJA LITERACKA LOGRUS - Recenzja



Zbiory opowiadań złożone z twórczości kilku autorów to zawsze dla mnie pewna niewiadoma oraz obawa odnośnie poziomu publikacji. Nie inaczej było, gdy rozpoczynałem lekturę zbioru opowiadań „Ścieżki Wyobraźni: Rozstaje” wydane przez Sekcję Literacką LOGRUS.
Na zbiór składa się dziesięć opowiadań, w których poznamy historię m.in. Półorczycy, dwóch bliźniaczek syjamskich, pewnego Franciszkanina oraz wielu zwykłych i mniej zwykłych ludzi, których poznajemy na tytułowych rozstajach. Rozstaje, temat na pierwszy rzut oka, czy może myśli, wydaje się jednoznaczny i monotematyczny. Twórcy tej antologii udowadniają nam jak jest to myślenie błędne. Pokazali oni bowiem jak szeroko można ten temat rozważyć, jak różnie zinterpretować, a do tego wpleść go we wspaniałe historie i światy, które teoretycznie niewiele mają ze sobą wspólnego. Można powiedzieć, że zbiór ten stawia nas na tytułowych rozstajach między różnymi gatunkami literackimi, a mimo różnic form, przedstawionych światów oraz bohaterów, wszystkie bez wyjątku prowadzą nas do refleksji o konsekwencji naszego sumienia, naszych działań i wyborów, nie tylko dla nas samych, ale również dla innych osób, często bardzo nam bliskich. Przyznam szczerze, że od dawna żadne opowiadanie nie skłoniło mnie do tylu refleksji i przemyśleń, jak większość z tych opublikowanych w tej antologii. Autorzy swoimi tekstami pokazali jak dojrzale podeszli do tematu rozstajów życiowych, nie przedstawili nam tylko ciekawych historii, ale włożyli w nie coś więcej – ideę, którą chcieli przekazać swoim czytelnikom. Dzięki temu opowiadania te czyta się z wielką przyjemnością, i chce się więcej i więcej. Nie przeszkadzała mi w tym nawet wspomniana wcześniej mnogość światów, a były w nich przedstawione realia nie tylko takie, w których czuję się jak ryba w wodzie, ale również te, których mówiąc kolokwialnie nie trawię. Tutaj nic takiego nie poczułem, zagłębiałem się w przedstawione wydarzenia i widziałem je oczami wyobraźni, czułem powagę problemów w nich przedstawionych i razem z bohaterami analizowałem możliwe scenariusze.
Zbiór „Rozstaje” to według mnie pozycja obowiązkowa dla każdego fana szeroko rozumianej fantastyki. Każde opowiadanie to zupełnie inna historia, która wciąga, urzeka i pozwala uwierzyć, że znajdujemy się w jej centrum. Każde opowiadanie to inny temat do przemyśleń i rozważań wyborów bohaterów oraz możliwość porównania ich do własnych przemyśleń i decyzji. Mogę z czystym sumieniem napisać, że jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy zbiór opowiadań jaki przeczytałem w ostatnim czasie. Cóż, chyba idealną rekomendacją może być fakt, że po prostu chcę więcej tych tekstów, więcej światów, więcej bohaterów i więcej rozważań nad rozstajami życia.

Dziękuję Sekcji Literackiej SKF LOGRUS za przesłanie zbioru opowiadań „Ścieżki Wyobraźni: Rozstaje”. Każda chwila spędzona nad tymi opowiadaniami to czysta przyjemność.

Seria "Ścieżki wyobraźni":
- "Zabawa w Boga"
- "Skafander i melonik"
- "Rozstaje"


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń