„Legendy polskie: Smok wawelski” to gra dla dzieci od czwartego roku życia, w której zadaniem młodych graczy jest pokonanie tytułowego smoka. Na początku rozgrywki na dużej, składanej figurce smoka wawelskiego układa się rycerzy w różnokolorowych zbrojach, koniecznie na miejscach oznaczonych innym kolorem niż umundurowanie woja. Pierwszy gracz rzuca specjalną kością z kolorowymi ściankami. W zależności od wylosowanej barwy gracz może: zdjąć ze smoka rycerza w zbroi w kolorze zgodnym z wynikiem rzutu, zdjąć rycerza z miejsca zgodnego z wylosowanym kolorem lub wrzucić w paszczę potwora odpowiednie zwierzątko wypełnione siarką. Następnie kolejny gracz rzuca kością i postępuje zgodnie z dostępnymi ruchami. Jeżeli nie ma możliwości ruchu w danym kolorze, gracz wybiera element w innej barwie niż ta z kostki. Figurka smoka działa na zasadzie kołyski, która przeważa się w zależności od obciążenia gada. Gra kończy się w momencie gdy smok upadnie na pysk (aby napić się wody z Wisły). Wygrywa gracz, którego ruch zmusi smoka do upadku.
WYKONANIE
Elementy gry takie jak figurka smoka, rycerzy i zwierzątek wykonane są z grubej tektury, wytrzymałej i odpornej na wyginanie. Zapewni to długą żywotność gry, dzięki czemu będzie służyła dłużej. Grafiki są miłe dla oka i zachęcają najmłodszych do zabawy z tym tytułem. Duże wrażenie robi złożona figurka smoka. W porównaniu z pozostałymi zwierzątkami i rycerzami sprawia wrażenie mocarnego i trudnego przeciwnika. Uważam, że dużą zaletą gry jest instrukcja z krótką legendą na samym początku. Jest ona na tyle krótka, że nawet najmłodsi gracze poradzą sobie z jej przeczytaniem, a jednocześnie zawiera najważniejsze szczegóły krakowskiej opowieści.
OPINIA
Smok wawelski cieszył się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych, czyli wśród grupy docelowej gry. Widać było na ich twarzach dużo radości podczas podejmowania kolejnych decyzji. I to chyba jest najlepszy dowód na to, że gra spełnia swoje zadanie w 100%. Gra sama w sobie nie jest trudna, jednak jest to bardzo dobry tytuł do wprowadzania pociech w świat gier. Najmłodsi mogą uczyć się choćby rozpoznawania kolorów, nieco starsi zaś mogą skupić się na rozpatrywaniu tego, która decyzja przybliży ich do wygranej. Uczą się dzięki temu logicznego i analitycznego myślenia. Jedną z ważniejszych cech gier dla dzieci jest ich funkcja edukacyjna i „Smok wawelski” taką bez wątpienia spełnia czy to w samej rozgrywce czy też w formie legendy zawartej w instrukcji.
Komentarze
Prześlij komentarz