Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

OBŁOCZKI - FOXGAMES - RECENZJA




„Obłoczki” to gra wydana nakładem wydawnictwa FOXGAMES, przeznaczona dla najmłodszych graczy. W grze może uczestniczyć od dwóch do pięciu młodych graczy w wieku od czterech lat. Samo przygotowanie gry trwa dosłownie chwilę, wystarczy po prostu rozłożyć 30 kafelków z motywem chmur na stole i gotowe. „Obłoczki” posiadają dwa tryby rozgrywki. Pierwszy z nich polega na współpracy graczy przy układaniu obłoków. Każda pełna chmurka składa się z dwóch kafli z pasującymi do siebie grafikami, tworzącymi jedną konkretną całość. Gracze mają na to dwie minuty. Jeżeli w tym czasie ułożą wszystkie kształty – wygrywają, jeżeli nie – niestety ta rozgrywka zakończyła się porażką. Drugi tryb to „Tryb rywalizacji”, w którym musimy dodatkowo przygotować stos piętnastu kart prezentujących grafiki obłoczków po złożeniu dwóch kafelków. Do wyboru mamy stronę z niebieskim tłem, która przedstawia identyczne grafiki jak na kafelkach lub stronę z tłem czerwonym, która przedstawia dokładniejsze rysunki nakierowujące nas, co powinny przedstawiać poszukiwane chmurki. Wygrywa gracz, który skompletuje najwięcej pełnych chmurek.





Jeżeli chodzi o wykonanie to kafle obłoczków są solidne, zrobione z grubej, wytrzymałej tektury. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gra skierowana jest dla młodszych dzieci, które mają tendencję do niszczenia takich elementów. Niestety nie mogę tego samego napisać o kartach. Te łatwo się wyginają i ulegają zgnieceniu. Na pochwałę zasługują natomiast grafiki na kartach i kafelkach. Są one miłe dla oka, czytelne i zwracają uwagę nie tylko dzieci ale i też dorosłych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ aspekt wizualny ma ogromne znaczenie dla najmłodszych.

Gra jest szybka i dynamiczna niezależnie czy rozpatrujemy tryb współpracy czy rywalizacji. Sama rozgrywka mimo prostych zasady potrafi sprawić problemy ze względu na nie takie łatwe do skojarzenia i złożenia kształty chmurek. Ale to jest akurat zaleta tej gry, ponieważ dzieci muszą włożyć trochę wysiłku w odpowiednie skojarzenie kafli. Bardzo dobrym motywem są grafiki z czerwonym tłem, które lekko zwiększają poziom trudności rozgrywki. Dzieci poprzez rozgrywkę rozwijają swoją wyobraźnię i refleks. Myślę, że kafelki obłoczków mogą również posłużyć jako gra typu MEMO dla dzieci, które obyły się już z grafikami z kafli i połączenie ich w całość nie sprawia już im większego kłopotu. Gra „Obłoczki” to świetny tytuł do wprowadzenia najmłodszych w świat prostych gier, przynoszący przy tym pozytywne aspekty, chociażby wspomnianego rozwoju wyobraźni u dziecka.

Dziękuję wydawnictwu FOXGAMES za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji oraz użytku na organizowanych przez Pokój Geeka spotkaniach planszówkowych.



Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń