Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

OBŁOCZKI - FOXGAMES - RECENZJA




„Obłoczki” to gra wydana nakładem wydawnictwa FOXGAMES, przeznaczona dla najmłodszych graczy. W grze może uczestniczyć od dwóch do pięciu młodych graczy w wieku od czterech lat. Samo przygotowanie gry trwa dosłownie chwilę, wystarczy po prostu rozłożyć 30 kafelków z motywem chmur na stole i gotowe. „Obłoczki” posiadają dwa tryby rozgrywki. Pierwszy z nich polega na współpracy graczy przy układaniu obłoków. Każda pełna chmurka składa się z dwóch kafli z pasującymi do siebie grafikami, tworzącymi jedną konkretną całość. Gracze mają na to dwie minuty. Jeżeli w tym czasie ułożą wszystkie kształty – wygrywają, jeżeli nie – niestety ta rozgrywka zakończyła się porażką. Drugi tryb to „Tryb rywalizacji”, w którym musimy dodatkowo przygotować stos piętnastu kart prezentujących grafiki obłoczków po złożeniu dwóch kafelków. Do wyboru mamy stronę z niebieskim tłem, która przedstawia identyczne grafiki jak na kafelkach lub stronę z tłem czerwonym, która przedstawia dokładniejsze rysunki nakierowujące nas, co powinny przedstawiać poszukiwane chmurki. Wygrywa gracz, który skompletuje najwięcej pełnych chmurek.





Jeżeli chodzi o wykonanie to kafle obłoczków są solidne, zrobione z grubej, wytrzymałej tektury. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gra skierowana jest dla młodszych dzieci, które mają tendencję do niszczenia takich elementów. Niestety nie mogę tego samego napisać o kartach. Te łatwo się wyginają i ulegają zgnieceniu. Na pochwałę zasługują natomiast grafiki na kartach i kafelkach. Są one miłe dla oka, czytelne i zwracają uwagę nie tylko dzieci ale i też dorosłych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ aspekt wizualny ma ogromne znaczenie dla najmłodszych.

Gra jest szybka i dynamiczna niezależnie czy rozpatrujemy tryb współpracy czy rywalizacji. Sama rozgrywka mimo prostych zasady potrafi sprawić problemy ze względu na nie takie łatwe do skojarzenia i złożenia kształty chmurek. Ale to jest akurat zaleta tej gry, ponieważ dzieci muszą włożyć trochę wysiłku w odpowiednie skojarzenie kafli. Bardzo dobrym motywem są grafiki z czerwonym tłem, które lekko zwiększają poziom trudności rozgrywki. Dzieci poprzez rozgrywkę rozwijają swoją wyobraźnię i refleks. Myślę, że kafelki obłoczków mogą również posłużyć jako gra typu MEMO dla dzieci, które obyły się już z grafikami z kafli i połączenie ich w całość nie sprawia już im większego kłopotu. Gra „Obłoczki” to świetny tytuł do wprowadzenia najmłodszych w świat prostych gier, przynoszący przy tym pozytywne aspekty, chociażby wspomnianego rozwoju wyobraźni u dziecka.

Dziękuję wydawnictwu FOXGAMES za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji oraz użytku na organizowanych przez Pokój Geeka spotkaniach planszówkowych.



Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń