Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

"Anonimowa dziewczyna" Greer Hendricks, Sarah Pekkanen


"Anonimowa dziewczyna"
Greer Hendricks
Sarah Pekkanen
przełożyła Marta Faber
Wydawnictwo Zysk i S-ka
2019


Młoda Jessica Farris przypadkowo, przez swoją ciekawość, zgłasza się do badania psychologicznego. Staje się to kamieniem milowym w jej życiu – swoistą obsesją. Koordynatorką tych obserwacji jest tajemnicza doktor Shields. Jej niebywała skrupulatność i przewidywalność sytuacji stają się grą o wszystko. Zamysł kilku niewinnych pytań, za odpowiednie wynagrodzenie, przeradza się w skomplikowaną zabawę – będzie to wejście w najmniejsze zakamarki ludzkiego życia i powolna destrukcja rzeczywistości. Nic nie będzie już takie jak kiedyś. Zadawane pytania są nazbyt dogłębne, uderzają w czułe punkty, nie mają też wyznaczonej granicy moralności. Oprócz nich, pojawiają się zadania do wykonania – trudne i dziwne. W tym wszystkim najgorsza jest świadomość, że doktor Shields wie dokładnie wszystko. Zachowuje się tak, jakby znała myśli badanej 52. Na pozór spokojny test psychologiczny staje się prawdziwym horrorem. Jess popada w paranoję, nie potrafi odróżnić manipulacyjnych eksperymentów od suchej realności. Świat kreowany przez znaną Panią psycholog poplątany jest przez oszustwa i zazdrość. Komu ufać w tej chorej grze? Jak zachować zdrowy rozsądek, kiedy obsesje okazują się zabójcze?

To idealny thriller na jesienny wieczór. Klimat wykreowany przez autorów książki stoi na bardzo wysokim poziomie. Historia wciąga nieziemsko, a każda kolejna strona coraz bardziej przeraża. Czujesz się częścią tego chorego eksperymentu, zastanawiając się, niemal przy każdej przeczytanej sytuacji, co stanowi właściwe rozwiązanie, a co krępuje kłamstwem. Finałowy zwrot akcji jest soczystą wisienką na torcie i trudno go przewidzieć. Droga do końcowych stron usłana jest znakami zapytania – kto tutaj jest po dobrej stronie barykady, gdzie leży prawda, jaką obrać ścieżkę, by odnaleźć odpowiedzi na trudne pytania i wreszcie, co zrobić, by wrócić do dawnego życia? Spotkanie z doktor Shields zmienia wszystko. Ty – jako czytelnik, też poczujesz jej oddech za plecami, dlatego po lekturze „Anonimowej dziewczyny” odczujesz kaca książkowego – to gwarantuję. 

Największym plusem tego dzieła są bohaterowie, którzy skrywają mroczne tajemnice. Każdy z nich, swoim charakterem, wzbogaca książkę. Podczas lektury, mój odbiór postaci literackich wciąż ewoluował. Najpierw komuś ufałam, później miałam wrażenie, że jest kimś, kto odpowiada za całe zło, by później współczuć mu, mając nadzieję, że wyjdzie cało z tej zagmatwanej obsesji. To było dla mnie czymś imponującym – trzymanie w niepewności i ciarki na plecach do ostatniej strony! 

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka. 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń