Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

"Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne" opracowanie zbiorowe

"Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne"
Opracowanie zbiorowe
tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2019


„Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne” to zbiór piętnastu kryminałów w świątecznym klimacie. Za atmosferę tajemnicy i magii odpowiadają tutaj osobistości bardziej i mniej znane. Znajdziecie tutaj twórczość Raymond Allen, Margery Allingham, H.C.Bailey, Nicholas Blake, Marjorie Bowen, Leo Bruce, G.K.Chesterton, Arthur Conan Doyle, Edmund Crispin, J. Jefferson Farjeon, Ralph Plummer, Dorothy L. Sayers, Joseph Shearing, Edgar Wallace, Ethel Lina White. Jak na taką antologię przystało, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Trzeba też dodać, że nie wszystkie też misternie zachwycają. To literatura dość ciężka i zapomniana. Na pewno nie na jeden wieczór. Proponuję dozować ją sobie powolutku – każdego dnia – inna przekąska w postaci opowiadania. Taki oryginalny kalendarz adwentowy. No chyba, że jesteście zapaleńcami i taka literatura to Wasz konik.

Muszę przyznać, że pisząc recenzję po czasie, wielu opowiadań najzwyczajniej w świecie już nie pamiętam. Widocznie nie wywarły na mnie dużego wrażenia. Są jednak takie, do których wrócę z chęcią w następne święta, kiedy klimat za oknem będzie sprzyjać. Tak – lektura podczas śnieżycy, mrozu, w domu, późnym wieczorem, na pewno wzbogaciłaby odbiór tego zbioru. Najbardziej do gustu przypadł mi „Niebieski karbunkuł”, „Nieznany morderca”, „Perłowy naszyjnik” oraz „Figury woskowe”. 

Nie mam zamiaru streszczać Wam czegokolwiek, nie chcę psuć Wam zabawy. Na pewno mają swój urok, idealnie kontrastują z ogromem świątecznych książek w cukierkowym klimacie, bo trochę straszą, troszkę zmuszają do większej refleksji oraz zachęcają do zapoznania się z twórczością niszowych autorów. Za ogromny plus uważam pojawiającą się, krótką notkę biograficzną, każdego z autorów.        

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.    

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń