Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Dom między chmurami" C.Klobuch


"Dom między chmurami"
C. Klobuch
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Recenzja przedpremierowa
Premiera: 28 kwietnia 2020

„Dom między chmurami” to powieść fantasy łącząca w sobie magię i słowiańską mitologię. To wystarczy, aby przykuć uwagę. Jest to debiut literacki autora i pierwszy tom cyklu Opowieści Ostrodu.

Koro jest jeźdźcem ortisa – wielkiego i groźnego ptaka. Na jego grzbiecie dokonuje niemożliwego – przelatuje nad oceanem i trafia do Poncji. Na tym nieznanym kontynencie niewielu widziało żywego ortisa. Silny ptak, na którym można patrolować granicę może stać się nieocenionym atutem w nadchodzącej wojnie. Koro jako jedyny człowiek zdolny poskromić dorosłego ortisa staje się obiektem politycznej gry, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczna. Niektórzy chcą mieć go po swojej stronie, inni wolą, by się nie mieszał. W jaki sposób nakłonić jeźdźca, który ponad wszystko ukochał wolność, do tego by walczył w cudzej wojnie?

W całej historii warto zwrócić uwagę na ciekawych bohaterów. To największy plus „Domu między chmurami”. Postacie te nie są jednowymiarowe. Trudno przewidzieć ich motywacje i decyzje. Szybko zaczynamy ich lubić i im kibicować. Ta powieść to całkiem zgrabny debiut. Niestety są też minusy. Czytając ma się wrażenie, że całość nie jest do końca spójna. Zbyt wiele uwagi poświęca się na wątki, które kończą się ślepo. Pozostaje nadzieja, że następne części rzucą na nie więcej światła. Przydałoby się tez trochę więcej wartkiej akcji.


Podsumowując jest to dość przyjemna i lekka lektura. Raczej na jeden raz, choć trzeba przyznać, że wytrwali czytelnicy z pewnością zechcą sprawdzić, czy potencjał powieści zostanie wykorzystany. W ogólnym rozrachunku powieść wypada przeciętnie, niemniej należy pamiętać, że to debiut.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń