Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

Wydech - Ted Chiang - Zysk i S-KA

Wydech - Ted Chiang - Recenzja



Najczęściej czytane przeze mnie książki fantasy czy S-F to tytuły przygodowe, z mocno rozbudowaną fabułą, misternie stworzonymi postaciami oraz wykreowanymi wielkimi uniwersami. Są jednak tytuły, które oferują „przygodę” w zupełnie innej postaci. Jedną z takich książek jest „Wydech” autorstwa Teda Chianga.

„Wydech” to zbiór dziewięciu opowiadań, które zmuszają czytelnika do wielu refleksji. Tak jak wspomniałem, nie znajdziecie tutaj przygód wielkich bohaterów w ogromnym świecie pełnym nadprzyrodzonych wydarzeń. Otrzymacie za to krótkie formy przepełnione refleksjami oraz rozważaniami nad pytaniami, które od lat zadaje sobie ludzkość. Bo kto z nas nie rozmyślał nad podróżami w czasie i ich konsekwencjami, kto nie zastanawiał się czy istnieją światy równoległe i co by nam dało ich poznanie? A to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ znajdziemy tutaj m.in. rozważania nad istnieniem naszej wolnej woli, łączenie rzeczywistości wirtualnej z codziennością, poszukiwanie kontaktu z obcymi rasami, czyli tematy, które poruszają do głębokiej refleksji, ale również do dyskusji.

Zbiór „Wydech” na pewno nie należy do lektur łatwych, nie jest to zbiór na senne popołudnie po ciężkim dniu w pracy. Pełne zrozumienie poruszanych tematów i problemów wymaga stuprocentowego zaangażowania w poznawaną treść, tak, aby we właściwy sposób odczytać intencje autora. Ted Chiang na szczęście pozostawił furtkę w postaci posłowia do każdego ze swoich opowiadań. Pozwala to skonfrontować swój odbiór z zamysłem autora oraz poznać czym kierował się on podczas tworzenia danego opowiadania. Daje nam to możliwość do jeszcze większych refleksji oraz dyskusji, jeżeli nasz odbiór był inny od zamierzeń autora. Jest to dla mnie strzał w dziesiątkę, w wielu pozycjach brakuje tego elementu.

„Wydech” to pozycja, która może sprawić spore problemy czytelnikowi. Jest to tytuł wymagający, chyba nawet ciężki, który nie trafi do każdego, wielu go po prostu odrzuci. Jednak Ci, którzy się nie poddadzą, przeżyją fantastyczną przygodę pełną refleksji nad życiem i otaczającym nas światem.

Dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-kA za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Komentarze

  1. Ted Chiang pisze genialne opowiadania, polecam też jego wcześniejszy tom "Historia twojego życia".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie czytałem, będę musiał to nadrobić :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń