Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Rzeka kłamstw" Edyta Świętek


"Rzeka kłamstw"
Edyta Świętek
Wydawnictwo Replika
2019


Zupełnym przypadkiem trafiłam na taką perełkę. To moje początki jeśli chodzi o sagi rodzinne. Wiem jednak, że z następną spotkam się w najbliższej przyszłości. Co więcej, będzie to seria książek tej samej autorki. Pani Edyto – już teraz dziękuję za tak cudowny czas, jaki zagwarantowała mi Pani podczas spotkania z „Grzechami młodości”. Wychwalam już całą serię, chociaż dzisiaj zaczęłam czytać drugi tom, bo wiem, że to pewniak! Jestem zachwycona, oczarowana i pochłonięta historią całkowicie. Pomysł zorganizowania maratonu czytelniczego okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki Wydawnictwu Replika Pokój Geeka spełnił swoje kolejne, małe marzenie. Uwielbiamy spotykać się z ludźmi, którzy dzielą z nami pasję czytelniczą, czas kwarantanny jednak ograniczył spotkania z książką i wieczorki czytelnicze. Forma online okazała się dobrym substytutem, bo poznaliśmy ludzi, którzy pokochali „Grzechy młodości” równie mocno, jak my. Zapraszamy Was na naszego facebooka, jeśli znajdziecie chwilkę, to zaangażujcie się we wspólne czytanie – to ogromna radość. Każdy tydzień poświęcamy kolejnemu tomowi. „Rzeka kłamstw” już za nami, ale kolejne tomy są jeszcze czytelniczym wyzwaniem, które może okazać się najwspanialszą z przygód.  

Teraz troszkę o pierwszym tomie. Poznajemy w nim historię polskiej rodziny, w której emocje, miłość, dramaty mieszają się ze sobą bezustannie. To opowieść o życiu, w którym może wydarzyć się wszystko. Poznajemy bohaterów i zostajemy wchłonięci w wir wydarzeń, z którego naprawdę ciężko jest się wyrwać. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że dzieje się tak, ponieważ są to postaci bardzo barwne i bliskie sercu. Każdy z czytelników znajdzie tutaj swojego książkowego przyjaciela. Zdania są odmienne, co nakłania do ciekawych dyskusji. Im dalej w las, tym większe zainteresowanie – kto, z kim, dlaczego i co będzie dalej? Ujmuje mnie też klimat – lata siedemdziesiąte, dawna Bydgoszcz. Rozpływam się, ponieważ autorka wykonała tutaj ogrom pracy, bo „Grzechy młodości” to swoisty wehikuł czasu. Czuć powiew „tamtych” lat. Nie trzeba zbyt wiele, by osiągnąć spektakularny sukces. To przepis na książkę idealną. Tutaj jest prostota i subtelność codziennych radości i smutków. Odkalkowane realia życia dawnej epoki sprawiają, że książka jest wielopokoleniowa – moja babcia, mama, ja – jesteśmy nią oczarowane! Zawarte są tutaj bardzo ważne aspekty, tematy tabu – przemoc rodzinna, niewłaściwe traktowanie kobiet, problemy polityczne. Ogrom tajemnic, wzlotów i upadków – siła słów. 

„Rzeka kłamstw” to Elżbieta i Tymoteusz, którzy starają się, by ich małżeństwo jakoś funkcjonowało. Szkoda tylko, że mąż bezustannie zatacza się i szuka przygód, podczas gdy żona ogarnia brutalną rzeczywistość bez wsparcia najbliższych, starając się, by dzieci chodziły szczęśliwe i z perspektywami na lepszą przyszłość. To też Kazimierz, który niespełnione marzenia związane z kryminologią musi wyrzucić w niepamięć ze względu na namowy do wstąpienia w szeregi Służby Bezpieczeństwa. Jak Kazimierz to i Ewka – jego żona, która marzy o karierze wokalnej. W skład rodzeństwa, obok Tymoteusza i Kazimierza wchodzi również Agata – pewna siebie kobieta, której rola statycznej matki kompletnie nie odpowiada, dlatego szuka innego drogowskazu w swoim życiu. Jest polonistką i nie może znieść widoku zaniedbanej Elżbiety. Poznacie tutaj również Eugeniusza, który jako najmłodszy z rodzeństwa dopiero wpada w sidła miłości i ogrom problemów. Wybranką Jego serca jest Justyna i ta para najbardziej przypadła mi do gustu. 

Cykl "Grzechy młodości":


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń