Jak na prawdziwych książkoholików przystało, za najlepszy prezent na Dzień Dziecka, uważamy książeczki :) Literatura dziecięca ujmuje, zachwyca i wciąga do swojego świata osoby z każdego przedziału wiekowego! Przedstawimy Wam dzisiaj zestawienie książeczek dla tych najmłodszych!
Kolejność jest zupełnie przypadkowa.
1. Książeczki/ śpiewniki od POMELODY.
Cudo! Cudo! Cudo! Jeśli macie w domu pociechy, którym nóżka chodzi przy każdej możliwej okazji, kiedy słychać jakiś rytm, będzie to strzał w dziesiątkę. Jest to muzyka stworzona specjalnie dla tych najmłodszych, by rozwijać poprzez dźwięki. U nas w domu stało się już tradycją słuchać tych pozycji - bezustannie. Umieściliśmy je w tym zestawieniu, ponieważ książeczka dodana do płyty z wartościową muzyką dla dzieci też jest magiczna i piękna! Jeśli jakimś cudem nie znacie jeszcze POMELODY to radzimy Wam, szybko nadróbcie te zaległości.
2. "Jest tam kto?" Anna-Clara Tidholm, Wydawnictwo Zakamarki
Świetna pozycja, ze względu na fakt, iż angażuje Najmłodszych do zabawy. Są w niej zawarte drzwi o różnych kolorach, w które trzeba zapukać, by wejść do interesujących pomieszczeń w małym domku. W każdym z tych miejsc w tle widać kolejne drzwi, więc zabawa jest przednia. Przygotujcie się na uzależniającą zabawę w "puk! puk! puk!". Kolejnym atutem jest prosty i rytmiczny tekst i bardzo przejrzysta forma. To fascynująca przygoda w kolory.
3. "Raz, dwa, trzy - patrzymy" i "Raz, dwa, trzy - mówimy" Joanna Bartosik, Wydawnictwo Widnokrąg
Myślę, że to jedna z bardziej znanych serii książeczek dla Pociech. My posiadamy te dwie części. "Raz, dwa, trzy - patrzymy" już troszkę poszło do lamusa, ale robiło furorę na samym początku drogi z "czytaniem". Teraz część o mówieniu ma swój renesans. Przyznam, że dość sceptycznie podchodziliśmy do tych książeczek. Obrazki tam zawarte są dość specyficzne, ale uwaga - bardzo podobają się docelowej grupie odbiorczej! O to właśnie chodzi. Joanna Bartosik zna się na rzeczy. Pomaga ćwiczyć i rozwijać zmysły dziecka. Kontrastowe, czarno-biało-żółto-czerwone obrazki pozwalają maluchom widzieć wyraźniej i cieszyć się z tej umiejętności. "Raz, dwa, trzy - mówimy" wspiera naukę i rozwój mowy. Uczy też podstawowych zwrotów, takich jak "dzień dobry" czy "do widzenia". Sprawi, że Maluchy staną się damami i dżentelmenami.
4. "Lato na ulicy Czereśniowej" Rotraut Susanne Berner, Wydawnictwo Dwie Siostry
Mogę nazwać to klasykiem literatury dziecięcej. Nie ma tutaj tekstu, historię tworzy rodzic i jego wyobraźnia. Zabawa więc nie ma końca, bo pomysłów nigdy nie brakuje. Oprócz kreowania własnych scenariuszy, świetnie wygląda koncepcja szukania bohaterów i śledzenia ich przygód na kolejnych stronach książki. Uwielbiamy zwiedzać ulicę Czereśniową i na pewno dokupimy kolejne pory roku.
5. "Jano i Wito na wsi" Wiola Wołoszyn, Przemek Liput, Wydawnictwo Mamania
Kolejny hicior! Jedna z najukochańszych książeczek naszego Maleństwa. Ujmuje swoimi historiami i pomysłem. W tej części na przykład Jano i Wito przyjeżdżają do babci i dziadka na wieś. Niestety dziadzio się rozchorował, więc ich misją jest pomoc potrzebującemu i znalezienie jego ulubionego kocyka. Podczas poszukiwań poznacie kurę, krowę, traktor :) Frajdę przynoszą drobne elementy sensoryczne - włóczka i kocyk są wygłaskane maksymalnie! Ta seria obowiązkowo zapełni naszą biblioteczkę.
6. "Kto robi hu-hu?" wiersze napisał Zbigniew Dmitroca, edukacyjny Egmont, Akademia Mądrego Dziecka
Jeśli chodzi o Akademię Mądrego Dziecka to chyba każda z propozycji wzbudza nasze zainteresowanie. Zdecydowaliśmy się jednak na sowę, ze względu na osobistą miłość do tego zwierzątka. Oprócz fajnej konstrukcji książeczki, ukochaliśmy w niej wiersze Pana Zbigniewa.
"Ptaszka ze świerszczem raz spotkałem
I znowu o coś zapytałem.
Odrzekli mi: - Ćwir, ćwir. Cyk, cyk.
I obydwaj zniknęli w mig".
"Zabawne wierszyki, sympatyczne postacie i barwne ilustracje odkrywają przed dziećmi świat przyrody i świat wyobraźni świat przygód i świat emocji" - zgadzamy się z tym stuprocentowo.
7. "Poznaję kolory", Wydawnictwo Olesiejuk
Nie trzeba tutaj zbyt wiele mówić. Każda strona poświęcona jest innej barwie tęczy. Na stronie przedstawiono rzeczy, które reprezentują taką barwę. Fajna sprawa!
8. "Gdy przychodzi wieczór", seria przesuń paluszkiem, Wydawnictwo Wilga
Uwielbiamy! Uwielbiamy! Uwielbiamy! Jednym paluszkiem zmieniamy scenerię! Widać zasypiające w wazonie kwiatki; pojawiający się księżyc i neony samochodu; nietoperze, budzące się ze snu; mamusię małpkę, kołyszącą swojego brzdąca; ślimaka, pajączka i dżdżownicę, które możesz uśpić, ze względu na zbliżającą się noc; podwodny świat, który mówi Ci dobranoc; schowane w krzakach sto par oczu - które pojawiając się i znikając, wywołują ogrom emocji. Ta książeczka odkrywa zaskakujące zakamarki wyobraźni. To proste - wystarczy mały paluszek, by przenieść się w magiczny świat.
9. "Do kąpieli, króliczku", "Nie płacz, króliczku", "Śpij, króliczku" Jorg Muhle, Wydawnictwo Dwie Siostry
Jedna z najbardziej pomysłowych serii. Bardzo angażuje Maluszka do działania. By króliczek mógł zasnąć, powinniście poprawić mu podusię, podrapać za uszkiem i przykryć kołderką. Nie zapomnijcie też zgasić światła. By otrzeć łzy króliczkowi, dmuchnijcie na ranę, przyklejcie plasterek, wypowiedzcie magiczne słowa i otrzyjcie mu łzy. Dzięki Waszej pomocy będzie mógł znowu skakać i cieszyć się zabawą. Możecie wykąpać się razem z króliczkiem. Nalejcie na jego głowę szampon, zakryjcie oczka, wytrzyjcie go, wysuszcie i posmarujcie kremikiem! Uważam, ze każdy Maluch powinien zaznajomić się z tą serią książeczek.
10. "Kolory", książeczka obracanka, Wydawnictwo Wilga
Obracanka też plasuje się w naszym zestawieniu na bardzo wysokiej pozycji. To świetna zabawa, która polega na właściwym dopasowaniu koloru, poprzez obracanie zwierzątek o różnej barwie. Ruchome elementy, nawet bez skupiania się na barwach są przednią zabawą. Na naszej półce to właśnie ta pozycja jest najbardziej pogryziona i zniszczona, więc jest to dla niej najlepsza z możliwych reklam :D
11. "Krecik i motyle", "Krecik i śliwki", "Krecik i Sikoreczka", opowiada Małgorzata Strzałkowska, Wydawnictwo Bajka
To dzięki Księgarni Kafka i Spółka w Toruniu trafiliśmy na serię o Kreciku. Bardzo Wam dziękujemy! Bo Krecik to klasyk! Zachwycił nas, poruszył, wzruszył. Zakochaliśmy się i tyle. Czytamy, czytamy i jeszcze raz czytamy, a w zasadzie to już mówimy, bo znamy na pamięć :)
12. "Czerwony Kapturek. Poznaję dźwięki" książeczka z dźwiękami, Wydawnictwo Yoyo Books
Uwielbiacie historię o Czerwony Kapturku? Gwarantujemy Wam, że ta książeczka pogłębi Waszą miłość do tej opowieści. Dźwięk rowerka, ptaszków, wycie wilka, kumkanie żab i szum strumyka, zegar z kukułką oraz pochrapywanie - to wszystko wzbogaci znaną i lubianą baśń. Ta forma czytania z dzieckiem naprawdę zachęca! Mamy nadzieję, że przyciski dadzą radę przez długi czas, bo są używane bardzo często.
13. "Gabryś w domu", Agnieszka Starok, Wydawnictwo Tekturka
Świetna koncepcja, by pokazać najzwyklejszy dzień z życia Pociechy. Gabryś bawi się zabawkami, opiekuje ukochaną myszką, wykonuje codzienne czynności - je, myje się, idzie spać. Możemy spędzić z nim każdą chwilę i zrozumieć, że to zwykły świat wypełniony jest magią. W ten sposób najlepiej poznać otaczającą Malucha rzeczywistość. Z Gabrysiem możemy wyruszyć również do lasu, na wieś i nad jezioro. Podoba mi się, że autorka umieściła tutaj prawdziwe zdjęcia. Choć pozycja skierowana jest dla dzieci w wieku 1-3, to uważam, że i mniejsze szkraby zainteresują się życiem słodkiego Gabrysia.
14. Książeczka kontrastowa: "Zwierzęta", "Pokój Malucha", Wydawnictwo Kapitan Nauka
Nie mogło tutaj zabraknąć kontrastowych książeczek, które choć nie są już w gronie tych ulubionych, na początku nie odstępowane były na krok. Skierowane są dla tych najmniejszych i naprawdę zwracają ich uwagę! Stymulują rozwój wzroku dziecka, pozwalają poznawać kształty zwierząt, charakterystyczne wzory.
15. "OnoMaTo czyli zabawa dźwiękami, domowe przedmioty" Wydawnictwo Olesiejuk
Tutaj po prostu poznacie domowe przedmioty - zegarek, nożyczki, myszkę komputerową, suwak oraz włącznik prądu. Prosta w zamyśle książeczka, ale spełniająca swoje zadanie. Z wielką chęcią sięgniemy po dzikie ptaki, wiejskie ptaki, dzikie zwierzęta, zwierzątka wiejskie, instrumenty muzyczne, hałaśliwe przedmioty.
16. "Co kryje się wewnątrz?", Wydawnictwo Aksjomat
Jak na razie książeczka świetnie sprawdza się do noszenia :) Ma poręczną rączkę :) Nie wzbudza jeszcze większego zainteresowania, choć w zamyśle podobna jest do popularnej ulicy Czereśniowej. Mamy wiele obrazków, sami tworzymy historię i poznajemy różne miejsca - wieś, miasto, dinopark, zamek w danych czasach i morze. Myślę, że w niedalekiej przyszłości będzie numerem jeden.
17. "Dobranoc, mała pando!" pierwsze bajeczki, edukacyjny Egmont, Akademia Mądrego Dziecka
Kolejna książeczka z serii Akademia Mądrego Dziecka, tyle, że z mechanizmem przesuwania elementów paluszkiem, podobnie jak w "Gdy przychodzi wieczór". Jest to jedna z najbardziej lubianych pozycji. Mała panda i jej mama skradły nasze serca.
18. "Co robi Pucio?", "Pucio zabawy gestem i dźwiękiem", Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Słynny Pucio! Jest w ogóle ktoś, kto za nim nie przepada? Nie sądzę! Uwielbiamy Go! Te dwie części, skierowane do najmłodszych, czytaliśmy już z tysiąc razy. Pucio doskonale wprowadza dzieci w świat mowy, poprzez samogłoski, proste sylaby i wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Podczas lektury spotykacie się z podstawowymi rzeczownikami i czasownikami. Świetna zabawa zarówno dla Maluchów jak i rodziców. To gwarancja miło spędzonego, wspólnie czasu.
19. "Pucio i ćwiczenia z mówienia", "Pucio na wakacjach", "Pucio uczy się mówić", "Pucio mówi pierwsze słowa", Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Chcemy uzbierać wszystkie części Pucia. "Pucio uczy się mówić" jest na tapecie, reszta z przedstawionych tutaj czeka na półce na swoją kolej. To pozycje już dla tych troszkę starszych. Genialna seria! Fenomenalna! Świetna! Pomysłowa! Najbardziej doceniam fakt, że we wszystkich częściach spotykamy się z identycznymi bohaterami, którzy stają się przyjaciółmi i kompanami do zabawy. Nie ma co za dużo się tutaj rozpisywać, bo chyba każdy spotkał się z Puciem :)
20. "Gdzie jest rybka?", Taro Gomi, Wydawnictwo Tako
Obecnie nasz numer jeden. Robi szał niesamowity. Poszukiwania rybki na stronach książeczki to nieziemska zabawa i świetna forma rozwoju dla dzieci. To kolejne polecenie księgarzy z Księgarnia Kafka i Spółka w Toruniu, za które przeogromnie dziękujemy! Ze wzruszeniem i radością spoglądamy na Malucha, który znajduje różową rybkę, ciesząc się z tego faktu. Dla tego szkraba to jak odkrycie Ameryki. Bardzo mocno polecamy :)
21. "Poznaj Pettsona i Findusa" Sven Nordqvist, Wydawnictwo Media Rodzina
Świetna, sielska historia staruszka Pettsona i kota Findusa. Findus wymyślił nową zabawę, która polega na chowaniu rzeczy, które Pan musi odnaleźć. Nie jest to dla niego łatwe zadanie. Historia łapie za serce, a jeszcze bardziej zachęcają do lektury piękne ilustracje. Uwielbiam taką literaturę.
22. "Wydaje mi się, że widziałem... niedźwiedzia!", Lydia Nichols, Wydawnictwo Mamania
Można zauważyć, że jesteśmy fanami książeczek z ruchomymi elementami. Nic więcej nie musiałabym pisać, by Was zachęcić do ich kupowania - po prostu, mają ruchome elementy, które są mega ciekawym aspektem dla dziecka. Chowający się tutaj niedźwiedź jest świetnie wykonany i pomysłowo skrywa się w najróżniejszych miejscach. Sami uwielbiamy się bawić w taki sposób i z chęcią odkrywamy książeczki tego typu.
23. "Kameleon", "Bardzo głodna gąsienica", "Konik morski", Eric Carle, Wydawnictwo Tatarak
Generalnie - książeczki tego autora to pewniak! Bierzemy w ciemno. Mając "Bardzo głodną gąsienicę", zamówiliśmy od razu "Kameleona" i "Konika morskiego" i zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Te książeczki są po prostu piękne. Zachwycają wyglądem i pomysłem. W gąsienicy mamy króciutkie strony, które przedstawiają zjadane przez zwierzątko owoce. "Kameleon" zaś posiada słodkie zakładki, przenoszące czytelnika do zwierzątek, w które przeobraził się ten gad. "Konik morski" ma zaś przesłony emitujące rośliny wodne, przez które widać konika morskiego - no magia! Bardzo, bardzo, bardzo polecamy!
24. "Akuku", "Agugu", "Gadu gadu", Anna Trawka, Wydawnictwo Nebule
Uwielbiamy mamę Lilki i Julki. Pani Anna Trawka tworzy świetnego bloga dla świadomych rodziców - nebule.pl! Zapraszamy Was tam - niesamowite miejsce. Kiedy dowiedzieliśmy się, że można kupić książki stworzone przez znaną blogerkę, nie wahaliśmy się nawet przez chwilę! Wiedzieliśmy, że będzie to coś dopracowanego, dostosowanego dla najmłodszych i najpiękniejszego! Nie myliliśmy się. Polecamy zakupić całą serię, która doskonale się uzupełnia. "Agugu" w naszym domu daje ogrom radości. "Gadu gadu" to podróż sentymentalna, którą ukochaliśmy sobie najmocniej na świecie. "Akuku" zaś to miłość dzieciaków.
To tyle. Mamy nadzieję, że chociaż troszkę pomożemy Wam w wyborze książeczek dla Waszych pociech. Na rynku jest całe mnóstwo perełek! Dajcie nam znać, co Wy uwielbiacie i kochacie najbardziej!
Komentarze
Prześlij komentarz