Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Córka nieboszczyka" Joanna Jodełka


"Córka nieboszczyka"
Joanna Jodełka
Dom Wydawniczy REBIS
2020
Premiera: 14 lipca 2020


Zestawienie krwistego kryminału z inteligentnym żartem, to połączenie, które istotnie doceniam. Jestem fanką kryminałów. Stosy tych książek mają jednak pewną wadę, wiele z nich jest do siebie podobnych, więc ciężko jest mnie zaskoczyć i sprawić, że przywiążę się do głównego bohatera. Jeśli już znajdę książkę, która wyróżnia się z tego przewidywalnego tłumu, to doceniam ją bardzo mocno. „Córka nieboszczyka” wskoczyła do worka tych ulubionych i świetnych pozycji! Nie mogę doczekać się kolejnych części z siostrami Raj. Są cudowne!  

Pierwszy tom to świetne przedstawienie bohaterów i intrygująca zagadka w tle. Jest krew, jest kilka morderstw, dzieje się naprawdę wiele. Zaprzyjaźniamy się tutaj z Tycjaną – konserwatorką dzieł sztuki i Angeliną – charakteryzatorką teatralną. Choć siostry nie wiedzą o swoim istnieniu, a prawda, która wychodzi na jaw przypadkowo strasznie je irytuje, sytuacja, w której się znajdują sprawia, że muszą kopać do jednej bramki. Okoliczności nie są sprzyjające, bo pogrzeb ojca jest impulsem do wywoływania złych emocji i przywoływania okropnych wspomnień. Śmierć bibliotekarza z Pracowni Zbiorów Masońskich to owiana znakami zapytania historia. Nic więc dziwnego, że jedna z ekscentrycznych ciotek, mieszkająca w pobliżu, uważa, że ojciec dziewczyn nie odszedł z tego świata z przyczyn naturalnych. Zaczyna się jazda bez trzymanki, bo lista podejrzanych jest coraz dłuższa – stary antykwariusz, kolekcjoner masoników, brat naukowiec, właścicielka sklepu, kuzynki bliźniaczki, młoda instagramerka, ogrodnik. Wszyscy mają trochę za uszami, więc teorie spiskowe rosną w siłę. Robi się dzięki temu naprawdę ciekawie, bo w tle jest również motyw sztuki, który barwnie splata wiele wątków. Poszukiwanie cennego portretu to ogromne przedsięwzięcie, a ilość zaskakujących informacji mrozi krew w żyłach. Ten niebanalny kryminał ma w sobie ogrom plusów. Jednym z nich jest również śledczy – Jarota. Alkoholik z krwi i kości, który już jako ekspolicjant angażuje się w dochodzenie. Akcja biegnie do przodu szybkim tempem, bohaterowie łączą swoje wątki w zaskakujących okolicznościach, giną kolejne osoby, czas nagli, a stawka jest coraz większa. Pod koniec emocje narastają niewyobrażalnie, a sam epilog doprowadza do szału, ponieważ chciałoby się więcej. 

Świetna pozycja – dopracowana, oryginalna i wyróżniająca się na tle tego gatunku. Bawiłam się nieziemsko dobrze.  

Za książkę dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.

Cykl "Siostry Raj":
1) "Córka nieboszczyka" 

2) "Pamiętnik karła"

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń