Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

"Córka nieboszczyka" Joanna Jodełka


"Córka nieboszczyka"
Joanna Jodełka
Dom Wydawniczy REBIS
2020
Premiera: 14 lipca 2020


Zestawienie krwistego kryminału z inteligentnym żartem, to połączenie, które istotnie doceniam. Jestem fanką kryminałów. Stosy tych książek mają jednak pewną wadę, wiele z nich jest do siebie podobnych, więc ciężko jest mnie zaskoczyć i sprawić, że przywiążę się do głównego bohatera. Jeśli już znajdę książkę, która wyróżnia się z tego przewidywalnego tłumu, to doceniam ją bardzo mocno. „Córka nieboszczyka” wskoczyła do worka tych ulubionych i świetnych pozycji! Nie mogę doczekać się kolejnych części z siostrami Raj. Są cudowne!  

Pierwszy tom to świetne przedstawienie bohaterów i intrygująca zagadka w tle. Jest krew, jest kilka morderstw, dzieje się naprawdę wiele. Zaprzyjaźniamy się tutaj z Tycjaną – konserwatorką dzieł sztuki i Angeliną – charakteryzatorką teatralną. Choć siostry nie wiedzą o swoim istnieniu, a prawda, która wychodzi na jaw przypadkowo strasznie je irytuje, sytuacja, w której się znajdują sprawia, że muszą kopać do jednej bramki. Okoliczności nie są sprzyjające, bo pogrzeb ojca jest impulsem do wywoływania złych emocji i przywoływania okropnych wspomnień. Śmierć bibliotekarza z Pracowni Zbiorów Masońskich to owiana znakami zapytania historia. Nic więc dziwnego, że jedna z ekscentrycznych ciotek, mieszkająca w pobliżu, uważa, że ojciec dziewczyn nie odszedł z tego świata z przyczyn naturalnych. Zaczyna się jazda bez trzymanki, bo lista podejrzanych jest coraz dłuższa – stary antykwariusz, kolekcjoner masoników, brat naukowiec, właścicielka sklepu, kuzynki bliźniaczki, młoda instagramerka, ogrodnik. Wszyscy mają trochę za uszami, więc teorie spiskowe rosną w siłę. Robi się dzięki temu naprawdę ciekawie, bo w tle jest również motyw sztuki, który barwnie splata wiele wątków. Poszukiwanie cennego portretu to ogromne przedsięwzięcie, a ilość zaskakujących informacji mrozi krew w żyłach. Ten niebanalny kryminał ma w sobie ogrom plusów. Jednym z nich jest również śledczy – Jarota. Alkoholik z krwi i kości, który już jako ekspolicjant angażuje się w dochodzenie. Akcja biegnie do przodu szybkim tempem, bohaterowie łączą swoje wątki w zaskakujących okolicznościach, giną kolejne osoby, czas nagli, a stawka jest coraz większa. Pod koniec emocje narastają niewyobrażalnie, a sam epilog doprowadza do szału, ponieważ chciałoby się więcej. 

Świetna pozycja – dopracowana, oryginalna i wyróżniająca się na tle tego gatunku. Bawiłam się nieziemsko dobrze.  

Za książkę dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.

Cykl "Siostry Raj":
1) "Córka nieboszczyka" 

2) "Pamiętnik karła"

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń