Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Śmierć i Małgorzata" Joanna Łopusińska


 "Śmierć i Małgorzata"
Joanna Łopusińska
Dom Wydawniczy REBIS
2020

To najlepszy thriller psychologiczny jaki spotkałam w swoim życiu. To jedna z lepszych książek w ogóle. Numer jeden tego roku. Ciężko będzie ją zdetronizować. Niesamowity debiut literacki.

Henryk Wieroński dostaje tajemniczego maila od byłej narzeczonej. Działa impulsywnie. Przez to znajduje jej zwłoki i jest głównym podejrzanym. Wybranka Jego serca – Małgorzata, najprawdopodobniej została bestialsko zgwałcona i pobita. Znalezienie martwej dziewczyny w jej sypialni rozpoczyna wir niewyobrażalnie dobrych wydarzeń, które napędzane są samymi znakami zapytania. Każdy zadaje sobie pytanie: czemu akurat teraz Małgorzata kazała przyjść Henrykowi do jej domu? Po tak długiej i nieprzyjemnej rozłące nagle zmieniła swoje zdanie? Kolejny niewyjaśniony aspekt to fakt, że denatka nie była osamotniona, podczas tragedii. W domu byli rodzice i siostra. Nikt nic nie słyszał, nie widział? „Śmierć i Małgorzata” to tornado, które niweczy wszelkie podejrzenia.

Od tej książki nie można się oderwać nawet na sekundę. Sposób, w jaki zostali wykreowani bohaterowie to naprawdę najwyższa półka. Jestem dumna z polskiej literatury. Joanna Łopusińska stworzyła takie postaci, które intrygują, zaskakują, zmieniają światopogląd. Każdy z nich, charakterystyczny w swoim zarysie jest podejrzanym. Każdy z nich tajemniczo łączy się z Małgorzatą Detman. Ona sama zaś jest wielką niewiadomą. Do ostatnich stron jesteśmy trzymani w ogromnym napięciu, a siatka przyczynowo-skutkowa coraz bardziej się rozrasta, by na końcu uderzyć nas piorunem.

Nie ma tutaj wolniejszych zwrotów akcji, wszystko dzieje się bardzo szybko i płynnie. Maja Roch – prokuratorka ma nie lada wyzwanie przed sobą. Musi działać logicznie i ekspresowo, by Henryk nie wyprzedził jej swoim własnym śledztwem. Czy da radę? Czy zdąży? Czy pozna prawdziwe oblicze Małgorzaty?

Z ręką na sercu i czystym sumieniem, mówię Wam, że to najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku. Najlepsza pod każdym względem. Historia, fabuła, narracja, bohaterowie – wszystko stoi na kolosalnym poziomie.

Za książkę dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.  

  

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń