Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Gniew Północy" Daniel Komorowski

 


"Gniew Północy"
Daniel Komorowski
Wydawnictwo Replika

„Gniew Północy” to druga część sagi o Ivarze i jego rodzinie. Poznajemy go jeszcze lepiej poprzez dalsze rozwijanie jego genialnej strony taktyka, ale też poprzez nowe wątki jego relacji z Amirą. Książka jest bardzo dobra i świetnie się ją czyta, jednak szkopuł jest jeden. To nie jest powieść historyczna, jak niektórzy o niej mówią. Jest tutaj za dużo nieścisłości historycznych, by tak o niej mówić, więc ja wolę ją kategoryzować jako fikcję historyczną.

Akcja dzieje się dokładnie tuż po pierwszej części i widzimy przygotowania wikingów Ragnara do odwetu na atak Karola Wielkiego. Przygotowania idą bardzo sprawnie, a wojownicy chcą pokazać, że nikt nie ma prawa atakować ich ziemi. Pragną odwetu i złota, zemsty i krwi. Nic ich nie powstrzyma przed zdobyciem tego wszystkiego, a pokaz starannego przygotowania się do walk jest pokazem doświadczenia i wiedzy wikingów. Ich natura całkowicie się różni od zachodu, co tym bardziej czyni z nich groźnych i niebezpiecznych przeciwników o czym przekonują się Frankowie.

Ivar poprzez relację z Amirą interesująco się rozwija w książce, powoli objawia się nam on jako przywódca i lider wszystkich wikingów.  Jego charyzma, okrucieństwo i chęć wygrania każdej walki, są czymś niesamowitym i hipnotyzującym dla czytelnika. Dodatkowo poprzez kontakt z kobietą, do której powoli coś czuje, poznajemy jego nową stronę, która tylko bardziej go dopełnia i tworzy obraz człowieka pełnego nienawiści i agresji, ale też czasami prostego i słabego, jeśli chodzi o wyrażanie swoich uczuć do osób ważnych dla niego. Cierpią przez to inni bohaterowie, których mamy tutaj mniej od Halfdan czy Ragnar, jednak mam nadzieję na ich większy rozwój w kolejnych książkach, a przynajmniej jednego z nich.

Podsumowując, autor świetnie kreuje wikingów jako nieustraszonych i potężnych ludzi. Gardzą słabeuszami, ufają sile i podstępom. Jednak sami też nie są krystaliczni, mają swój rodzaj honoru i miłości do rodziny. To niestety prowadzi do zdrad ze strony jakiej się nie spodziewają. Książkę polecam fanom przygód wikingów i ich początków najazdów na państwa zachodu. Jest to świetnie zaprezentowane i czekam na więcej.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Replika

Seria "Furia Wikingów":
1) "Furia wikingów"
2) "Gniew Północy"
3) "Potęga zemsty"

 

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń