Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

"Muzeum luster" Luis Montero Manglano

 


    W Muzeum Prado odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kopistyczny, niestety w trakcie jego trwania dochodzi do brutalnych morderstw. Nie wiadomo kto za tym stoi, ale wiadomo, że będzie więcej tego typu zabójstw jeśli ktoś w porę nie powstrzyma zabójcy.

    Fabuła opowiada nam historię amatorki kopistki – Judith, która ledwo wiąże koniec z końcem i ma kłopoty z alkoholem. Konkurs kopistyczny jest dla niej dla niej szansą na zdobycie trochę grosza i szansą na wybicie się na rynku. Jednak ten sam plan ma reszta uczestników, każdy z nich ma swój sekret i na sam konkurs dostał się bocznymi drzwiami. Kolejne zabójstwa jakie mają miejsce w Muzeum doprowadzają cały konkurs do zawieszenia. Nie wiadomo kto jest mordercą, a jego znakiem rozpoznawczym jest odtwarzanie słynnych obrazów. Policja nie potrafi rozwiązać zagadki. Judith przypadkowo spotyka w sklepie młodego znawcę symboli – czy to znak? Czy w ten sposób rozpoczyna się gonitwa za nieuchwytnym zabójcą?

    Bohaterowie powieści są interesująco przedstawieni, każdy z nich jest inny i ma swój cel. Każdy marzy o tym, by wygrać konkurs, który może stać się szansą na przezwyciężenie wszelakich problemów. Wiele poświęcili, by tylko znaleźć się w Prado i wygrać zawody. Judith jest jedną z nich, stara się znaleźć jakąś szansę dla siebie, ale nie potrafi wyjść z bardzo negatywnego nastawienia do świata. Jest utalentowaną malarką i wnuczką znanego malarza, który bardzo inspirował ją w młodości. Kolejne zabójstwa ją przerażają, a gdy dowiaduje się coraz więcej o tajemnicy wokół nich, to nie potrafi o tym zapomnieć.

    Książka jest bardzo ciekawa, a cały wątek kryminalny i historia kryjąca się za nim jest mroczny i tajemniczy. Czyli taki jaki być powinien, zbrodnie są makabryczne i zaprezentowane bardzo realnie, przez co czytelnik może sam sobie wyobrażać każdą śmierć. Postacie są dobrze wykreowane, dość interesujące i co najważniejsze, jak najbardziej ludzkie. Książkę polecam wszystkim fanom dobrych kryminalnych spraw, a także fanom Luisa Montero Manglano który świetnie prezentuje kolejne wątki i malarskie arcydzieła.

Dziękujemy Wydawnictwu REBIS za egzemplarz książki do recenzji.

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń