Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne" praca zbiorowa, Otto Penzler

 


    Czas przygotowań świątecznych, to okres pełen radosnego wyczekiwania i gorączkowych przygotowań, od których miło jest się czasem oderwać. W tym celu dobrze sięgnąć po ciekawą lekturę, a jeszcze lepiej po taką ze Świętami w tle. Zbiór kryminalnych opowiadań opracowanych przez Otto Penzlera zdecydowanie sprawdzi się w tej roli.

    Redaktor serwuje nam aż dwadzieścia osiem opowiadań różnych autorów. Znanych wszystkim: sir Arthura Conan Doyle'a i Agathy Christie, ale też mniej popularnych, jak Mary Roberts Rinehart, Meredith Nicholson, czy Max Allan Collins, by wymienić tylko kilku. Zaserwowane opowiadania są zgrabnie posegregowane na tradycyjne, zabawne, sensacyjne, niesamowite i te z Sherlockiem Holmesem. Każde z nich jest opatrzone krótkim wprowadzeniem, w którym Otto Penzler przybliża sylwetkę i dokonania każdego autora, co umiejętnie buduje nastrój.

    Jak można się spodziewać w opowiadaniach akcja rozgrywa się w czasie okołoświątecznym, jednak to chyba jedyny element, który łączy wszystkie te historie. Każde kolejne opowiadanie zaskakuje czymś nowym. Czasem jest to nieprzewidywalny finał, nietypowa forma, czarujący nastrój lub rozbrajający humor.

    Szczególnie miło wspominam lekturę opowiadania Meredith Nicholson - „Święty Mikołaj na opak”. To zabawna historia o złodzieju, który próbuje zacząć życie porządnego człowieka i nawet mu się to udaje. Do czasu, gdy skuszony widokiem wystającej z kieszeni książeczki czekowej postanawia ją ukraść. Jak wiadomo okazja czyni złodzieja. Niespodziewany ciąg zdarzeń wpędza go w coraz większe kłopoty, które jednak, za sprawą małego Szkraba, dobrze się kończą. To bardzo optymistyczna opowieść, doskonale pasująca do Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to różne cuda mogą się przecież zdarzyć.

    Godne polecenia są również opowiadania z wątkiem detektywistycznym. Oczywiście nie mogło zabraknąć w nich Herkulesa Poirot i Sherlocka Holmesa, któremu poświęcono tu aż pięć opowiadań. Niestety nie sposób omówić każdą historię, jednak zdecydowanie każdą warto polecić. Ze względu na spore zróżnicowanie, każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. W moim przypadku zaledwie jedno opowiadanie oceniam na słabe. Pozostałe trzymają znakomity poziom, dlatego też chętnie wrócę do lektury tej książki przed kolejnymi Świętami. Z pełna odpowiedzialnością polecam „Świąteczne tajemnice”, zwłaszcza tym, którzy lubią rozwiązywać zagadki.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń