Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

"Zbrodnia wigilijna" Georgette Heyer

 

    Jeśli mam być szczera, i to na wstępie, to ta książka całkowicie mnie przerosła – według mnie bardzo ciężko jest przez nią przebrnąć. Dałam radę, ale nie bawiłam się dobrze, wręcz marzyłam, aż dobrnę do zakończenia, by sprawdzić, czy moje przypuszczenia są zasadne – a były. Może „Zbrodnia wigilijna” jest dla czytelników, którzy bardziej siedzą w klasykach zagadek kryminalnych? Mam nadzieję, że znajdzie się grupa odbiorców, która ją doceni.

    Sama zapowiedź miażdżąco mnie zachęciła, więc może dlatego odczuwam bardzo duży niedosyt. Święta Bożego Narodzenia w starej rezydencji, tam spora grupa osób i morderstwo właściciela tej nieskromnej posiadłości. Wielu podejrzanych, stary sknera, ogromny majątek do odziedziczenia, zamknięty na klucz pokój i trup – świetne prawda? Tylko próba rozwikłania tego potwornego zabójstwa całkowicie mnie zabiła. Przez pierwsze sto stron kompletnie nic się nie dzieje, a goście Nathaniela – właściciela Lexham Manor wciąż rozmawiają o tym samym. Istne flaki z olejem. Kiedy już dochodzimy do momentu, w którym odnajdujemy martwego bogacza, akcja wcale się nie rozkręca. Liczyłam na to i to bardzo, i zawiodłam się. Pojawia się oczywiście inspektor ze Scotland Yardu, który ma niezwykle trudne zadanie, bo wszyscy mają coś ukrywać i każdy ma wzbudzać ogromną nieufność – tylko, że ja od razu trafiłam, kto dokonał tego najgorszego. Byłam zaskoczona, bo bezustannie myliłam ze sobą postaci i musiałam się mocno skupić nad tym, kto jest kim. 

    Liczyłam na świetny klimat, na interesującą historię i mocne rozwiązanie zagadki, a dostałam bardzo męczące i powolne spotkanie z twórczością autorki. Jest mi troszkę z tym źle, bo wydanie przepiękne, zapowiedź cudowna! Sam fakt, że sięga się po to w okresie Bożego Narodzenia, by wzmocnić doznania też przyciąga, może tym większy wydaje się zawód, kiedy idzie nie po myśli Czytelnika.  


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.



 

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń