Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

"Cień judasza" Anna Kusiak

 


Recenzja przedpremierowa.
Premiera: 16.03.2021

Kolejny kryminał na mojej czytelniczej drodze. Mam nadzieję, że nie macie dość, kiedy już po raz kolejny staram się Was zachęcić do czytania tytułu z tej kategorii. Lubię tajemnicę, dobrze skonstruowanych bohaterów i ciekawie poplątane ze sobą motywy działania na różnych płaszczyznach i w odmiennych sytuacjach. „Cień judasza” rozszyfrowałam dość szybko, ale bawiłam się naprawdę dobrze. Pani Anna Kusiak stworzyła mocną historię z krwi i kości. Nie mogłam odłożyć książki – a to jeden z najważniejszych elementów w kategoryzowaniu mojej kryminalnej przygody.

Czuję się dopieszczona, kiedy historia prowadzona jest kiedyś i teraz. Dwie linie czasowe pozwalają, według mnie, bardziej zaangażować się czytelnikowi w całość. To „kiedyś” w tym przypadku to lipcowa noc i typowo wiejski festyn z muzyką disco polo. Dawniej to były imprezy – tańce do białego rana, inna rzeczywistość, inni ludzie, ale… to samo zło czające się w człowieku. Osiemnastoletnie kuzynki Klaudia i Aneta mają przed sobą piękna przyszłość – są młode i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem. Do domu wraca jednak tylko Klaudia. Zwłoki drugiej dziewczyny zostają odnalezione po jakimś czasie. Śledztwo zostaje umorzone. A jak to na wsi bywa, ludzie snują domysły, osądzają i sami stawiają wyroki.

To „teraz” jest odbiciem przeszłości. Każda teraźniejszość odczuwa siłę działania dawnych zbiegów okoliczności, napotkanych ludzi czy decyzji. Takie piętno, od którego ciężko jest się uwolnić. Klaudia na nowo musi poradzić sobie ze wspomnieniami, kiedy wraca na stare śmieci, ze względu na śmierć matki. Idzie śladami dawnych tragedii i ciężko jest jej odnaleźć się w tej starej czasoprzestrzeni. Rozdrapuje rany, widzi wzrok sąsiadów i rodziny, która została w świecie domysłów, wyroków bez pokrycia i pragnie jak najszybciej uporać się ze sprawami, by móc wyjechać z miejsca, które kojarzy się tylko z problemami, smutkiem i tajemnicą. Główna bohaterka jednak wpada w wir znaków zapytania i pragnie poznać prawdę – najbardziej okrutną i przykrą.

Jeśli miałabym jednym słowem określić książkę Pani Anny Kusiak to byłoby nim tajemnica. Jest ona w sercach bohaterów, w domu Klaudii, w całej historii. Czuć w tej historii zapach starych problemów i trud, jaki ponosi główna bohaterka, by zacząć życie na nowo, zapominając o tym, co nazywa się demonami przeszłości. I powiem Wam, że to debiut literacki. Trudno w to uwierzyć, ale cieszę się, bo liczę na to, że „Cień judasza” zdobędzie same pozytywne opinie, co stanie się katalizatorem do powstania kolejnej książki Autorki, po którą sięgnę z ogromną chęcią.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń