Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny, tom 4. Sa’ar - recenzja

  W październiku Wydawnictwo Egmont uraczyło czytelników kolejnym, czwartym tomem z serii Orki i Gobliny , który koncentruje się na przeszłości goblina Sa’ara – sprytnego członka plemienia Rybojadów z mokradeł. Sa’ar dorastał w przekonaniu, że jego życie nie będzie różnić się od losu jego przodków. Wszystko jednak zmieniła tragedia niewoli, niewolniczej pracy w niegodnych warunkach… oraz spotkanie z Ursrem, który uwikłał go w wydarzenia prowadzące do pełnej napięcia ucieczki. Podczas pracy w trudnych warunkach Sa’ar nauczył się, że świat nie wybacza słabości – tylko najpotężniejsi zdobywają wpływy, a słabi wykonują ciężkie prace. Po brawurowej ucieczce z Ursrem, Sa’ar wnika głęboko w świat przestępczy Miasta Mieszańców, gdzie zaczyna rozwijać swoje talenty i stopniowo rośnie w siłę. Jego droga pełna jest niebezpieczeństw z motywami przypominającymi wątki znane z komiksów DC o Pingwinie. Tak jak w przypadku Pingwina, Sa’ar przechodzi przemianę – ze zwykłego goblina przekształca się w po

Niesamowite mity i legendy nordyckie tom 1

 


Stworzenie świata, pochodzenie człowieka, siły kierujące naszą rzeczywistością – tematy te od zawsze były dla nas tajemnicą. Nic dziwnego, że przez tysiące lat istnienia ludzkości powstały setki religii i mitów. Wiedza o części z nich nie przetrwała do naszych czasów, a inne nadal rozpalają naszą wyobraźnię. Do tych drugich bezsprzecznie należą mity nordyckie, które mimo, że coraz powszechniej znane i rozpoznawane, dla wielu nadal są tajemnicą. Z pomocą takim osobom przychodzi Marek Mandziński ze swoimi komiksami „Niesamowite mity i legendy nordyckie”.

Pierwszy tom przedstawia historię powstania trzech klas społecznych: Thrallów, Karlów oraz Jarlów. Autor przedstawił nam pierwszy etap rozwoju społeczeństwa w Midgardzie, oraz to jaki wpływ na niego mieli bogowie. Historia nie obfituje w zbyt wiele akcji (chociaż wszystko zależy jak na to spojrzymy i o jakiej akcji mówimy ;) ), skupia się na samym clue mitu. Ciekawym, zasługującym na pochwałę elementem jest fakt, że kluczowe postaci są nam „przedstawiane” i opisywane w trakcie lektury. Dowiadujemy się kim jest dana postać i jaką rolę odgrywa w legendzie i świecie.


Kolejnym ciekawym elementem są pierwsze trzy strony komiksu, na których autor dokładnie informuje nas o strukturze świata z nordyckich mitów. Większość z nas słyszała o Asgardzie czy Midgardzie (i zapewne większość nie wiedziała czym owy Midgard jest), jednak o pozostałych krainach większość osób wiedziało niewiele lub nawet nie mieli pojęcia o ich istnieniu. Tutaj w szybki i przejrzysty sposób możemy uzupełnić swoją wiedzę i spokojnie rozpocząć swoją przygodę z mitologią Wikingów.

Pierwszy tom komiksu „Niesamowitych mitów i legend nordyckich” dopiero wprowadza nas w ten ciekawy i interesujący świat, przedstawia nam podstawy i trzon świata. Osoby, które na niego trafią przez przypadek lub oczekują ciągłych walk i rzezi mogą się od niego „odbić”. Sądzę jednak, że tytuł ten trafia raczej do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę lub spojrzeć na nordyckie mity z innej perspektywy. I dostaną to czego oczekują, ja jestem zachwycony i za chwilę siadam do drugiego tomu.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń