Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Ucieczka z Zakazanej Doliny. Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Egmont.

 


Wakacje w pełni, aż tu nagle, nie wiadomo skąd, pojawia się 8. tom serii 'Wujek Sknerus i Kaczor Donald'. No nic, zmuszony jestem porzucić na chwilę wszystkie pasjonujące domowe czynności (uff). Najpierw obowiązek, potem przyjemność - nie odmawia się, gdy Kaczogród wzywa.

Kontynuując czytelniczy marsz przez twórczość Dona Rosy dostajemy kolejną chronologiczną porcję przygód Sknerusa i spółki z lat 1997-1999. Nie lubię się powtarzać, ale - ponownie - jest to pierwsza klasa wśród kaczej twórczości, jak widać wrodzony perfekcjonizm autora nie pozwala mu schodzić poniżej pewnego solidnego poziomu, a wszelka pedantyczna wręcz dbałość o szczegóły kupuje mnie za każdym razem. Poważnie, kiedy czytam w materiałach dodatkowych, że przy tworzeniu komiksu o gadających kaczkach można spędzić miesiące na wykreowaniu historii w 90% opartej na faktach historycznych, które zauważy i doceni słownie pięć osób, to ja nie mam pytań. Nieprzypadkowo właśnie dlatego ten autor-pasjonat stał się idolem w Finlandii - wplecenie z niebywałym pietyzmem narodowego eposu "Kalevala" w kolejną awanturniczą sknerusową wyprawę po skarb to wydarzenie bez precedensu. W obecnym tomie namierzyłem jeden znajomy komiks - Młodzi Skauci: Początek, będący jednym z moich ulubionych, jeszcze z czasów "Kaczora Donalda". A jeśli już przy top 3 jesteśmy - to poza tym typuję... chyba wszystkie pozostałe sześć historii, bo przy wszystkich bawiłem się świetnie. Poza tym wewnątrz tomu zawartość standardowa - komentarze i ilustracje Dona Rosy do każdej historii, rzucające nowe światło na proces twórczy, oraz cieszące oko projekty okładek.

Niby powinienem być obiektywny, ale wiem, że o tej serii złego słowa nie powiem - zbyt mocno przywiązałem się w młodości do tego świata, dlatego każdą reedycję przywitam z otwartymi ramionami. Kolejny egzemplarz ląduje na półce "dla potomności" - popływam trochę w zaskórniakach w oczekiwaniu na kolejne.

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

https://www.instagram.com/egmont_polska/
https://www.instagram.com/swiatkomiksu

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń