Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Diabeł w kulturze polskiej - Michał Rożek - Replika

 


Diabeł, szatan - jednoznacznie kojarzy nam się z postacią biblijną i zapewne większość z Was tam poszukiwałoby początków jego istnienia w naszej świadomości. Do takich osób mogę zaliczyć również siebie i tak samo idąc tym tropem sądziłem, że właśnie Biblia ukształtowała obraz Diabła w naszej kulturze. Michał Rożek w swojej książce „Diabeł w kulturze polskiej” ukazuje nam, że początki istnienia wspomnianego demona sięgają znacznie odleglejszych czasów oraz pokazuje nam jak zmieniał się obraz Szatana, jego odbiór w społeczeństwie, kulturze i życiu codziennym.

Autor w sposób ciekawy przedstawia nam informacje o wizjach diabła w religiach świata, pokazuje jaki wpływ miały one na jego obraz w Biblii, a następnie w świadomości polskiego społeczeństwa. Za pomocą źródeł historycznych, cytatów z Biblii oraz kronik, stara się ukazać nam, jaki wpływ miał on na ludzi, jak przez kolejne wieki zmieniał się jego odbiór, spostrzeganie jego postaci. Czytając tą książkę mocno się zdziwiłem, jak bardzo zmieniło się podejście ludzi do Szatana, jak bardzo różni się ono w porównaniu z naszymi pradziadami. Zadziwia to tym bardziej, że te wielkie różnice dotyczą pokoleń, u których wizja demona budowana jest głównie na podstawie Biblii.

Mimo, że jest to książka popularnonaukowa, autor przekazuje kolejne informacje w sposób niezwykle przystępny, swoje argumenty obrazuje ciekawymi, a często nawet żartobliwymi przykładami (przynajmniej dla nas, jak się okazuje nasi przodkowie podchodzili do nich niezwykle poważnie). Niejeden autor mógłby się uczyć od Michała Rożka, w jaki sposób zaciekawić tematem swoich czytelników.

„Diabeł w kulturze polskiej” to bardzo ciekawy tytuł, który każdą kolejną stroną przekazuje masę informacji w bardzo przystępnym języku. Książka napisana jest w przystępnym języku, dzięki czemu można ją polecić praktycznie każdemu, zarówno osobom, które chcą przeczytać dobrą pozycję popularnonaukową jak i również tym poszukującym ciekawych informacji na podjęty temat.

Dziękuję wydawnictwu Replika za udostępnienie książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń