Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - recenzja

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności to zaskakująca, ale w pełni udana mieszanka dwóch światów – disneyowskich kaczek i superbohaterskiego multiwersum. Jason Aaron, uznany scenarzysta komiksów, zgrabnie nawiązuje do klasyków Carla Barksa i Dona Rosy, tworząc opowieść pełną ukłonów w stronę fanów zarówno kaczkych przygód, jak i Marvela. To ciekawy eksperyment, który, choć mógł wydawać się ryzykowny, ostatecznie wypada świetnie. Fabuła koncentruje się na Dziesięciocentówce Nieskończoności – niezwykłym artefakcie, który prowadzi Sknerusa przez różne alternatywne rzeczywistości. W każdej z nich McKwacz spotyka swoje alternatywne wersje, a całość prowadzi do typowo superbohaterskiego starcia. Historia jest prosta, dynamiczna i lekka, ale jednocześnie dostarcza mnóstwa frajdy dzięki licznym odniesieniom do klasyki i nostalgicznej atmosferze. Warstwa wizualna to absolutny majstersztyk. Pięciu artystów stworzyło spójne, kolorowe i szczegółowe ilustracje, które świetnie oddają kli...

Star Wars: Doktor Aphra Szczęście i los - EGMONT

 


Gwiezdne Wojny pokochałem od pierwszego seansu „Nowej Nadziei”. Każdy seans kolejnych filmów był dla mnie wielkim wydarzeniem, potem doszły do tego gry, książki i komiksy. Nieodłącznymi elementami przygód w tej space operze były moc i miecze świetlne. Mimo to mnie zawsze fascynowały te elementy, które pomijały te dwa aspekty.

I jedną z takich pozycji jest najnowszy „starłorsowy” komiks wydany przez EGMONT. „Star Wars: Doktor Aphra” bo o nim mowa opowiada o przygodach pani archeolog, tytułowej Doktor Arpha. Poszukuje ona legendarnych pierścieni, które dają swojemu nosicielowi potężne moce. Oczywiście sprawy muszą się skomplikować,  nasza bohaterka spotka na swej drodze masę niedogodności, w tym innych poszukiwaczy, zdrajców i zastawione pułapki.

Zacznijmy od samej fabuły. O ile sam temat przewodni wydawał mi się naprawdę ciekawy – wróciły nawet wspomnienia z rozgrywki w KOTORa i chęć eksploatacji dawnych świątyń Sithów – to tak naprawdę opowiedziana historia mnie nie zachwyciła. Nie ma tutaj nic co by mogło nas zaskoczyć. Kolejne etapy podróży idą jak po sznurku, odpowiedzi na zadane pytania szybko odnajdują się same, nie ma tutaj nic po czym byśmy stwierdzili „o to było niezłe”, „tego się nie spodziewałem. Jedynie na pochwałę zasługuje ciekawy motyw zaginionego miasta Vaale (no właśnie czy na pewno zaginionego, bo bohaterowie odnaleźli je dosyć szybko), szkoda tylko, że go nie rozwinięto.


Ciekawie za to prezentuje się tytułowa Doktor Aphra. Mamy tutaj żeński odpowiednik Indiany Jonesa i to w pozytywnym znaczeniu. Aphra to zadziora, która musi postawić na swoim, potrafi przechytrzyć przeciwnika, kieruje się swoimi, niekiedy pokrętnymi zasadami oraz potrafi dostosować się do obecnej sytuacji. Zdecydowanie, główna bohaterka należy do jasnej strony tego komiksu. Niestety, nie można tego powiedzieć o pozostałych postaciach, te są najczęściej bezbarwne i bez polotu.

Pierwszy tom przygód pani archeolog mnie nie zachwycił. Są tutaj jasne strony, które dodają kolorytu całej historii i dają cień nadziei na to, że historia się rozhula., jednak jest ich zdecydowanie mniej niż wad. Nie oznacza to jednak, że pożegnam się z tą serią. Dam jej jeszcze szansę, ponieważ jest nadzieja, że będzie lepiej.

Dziękuję Wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń