Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Świat Mitów. Odyseja - EGMONT

 


          Mity greckie – to historie, które wywarły niewątpliwy wpływ na kulturę naszego kręgu cywilizacyjnego.  Z zaciekawieniem sięgnąłem więc po pozycję, która postawiła sobie zadanie oddania klasycznej ,,Odysei” w formie albumu komiksowego. Nie zawiodłem się.

          Rysunki Giovanniego Lorusso oraz Giuseppe Baiguera stoją na bardzo wysokim poziomie, a, zamieszczone na początku każdego rozdziału, okładki Freda Vignaux są piękne i mają w sobie coś z klasycznych ilustracji fantasy. Clotilde Bruneau skroiła, natomiast, fabułę ,,Odysei” w taką formę, że komiks czytało się bardzo przyjemnie (momentami nie mogłem się oderwać i musiałem sprawdzić co będzie dalej). Chapeau bas! Świetny pomysł na komiksową serię (obok ,,Odysei” ,,Świat Mitów” składa się bowiem jeszcze z ,,Antygony”, ,,Dedala i Ikara” oraz ,,Iliady”) i perfekcyjne wykonanie; o tym, że Egmont zadbał o nienaganne i estetyczne wydanie, chyba nie muszę nawet wspominać. ;-)

          Cóż jeszcze powiedzieć można o samych rysunkach…  Są dopracowane, bardzo ,,mitologiczne”; wszyscy bohaterowie są piękni, ale mają inne rysy (powtarzanie tych samych rysów twarzy to częsta przypadłość komiksowych rysowników). ,,Odyseja” jest komiksem bardzo ,,europejskim”, w oczy na pewno rzuca się bardzo klasyczne, sztywne ułożenie kadrów oraz brak teł na niektórych z nich.




          O fabule mogę powtórzyć jedynie to, co wspomniałem powyżej. Tutaj zadanie polegało na odpowiednim i, jeśli można tak powiedzieć, ,,dynamicznym” skomponowaniu treści ,,Odysei” z ilustracjami. Clotilde Bruneau nie wymyślała własnej historii, ale doskonale poradziła sobie z pracą ,,redakcyjną”. Nie mam do czego się przyczepić.

          Album zasługuje na wielki plus z powodu dodatku – eseju redaktora serii Luca Ferry o filozoficznych implikacjach ,,Odysei”. Całość okraszono, nawiązującymi do historii, przedrukami klasycznych obrazów i rzeźb. Polscy czytelnicy otrzymali ponadto dodatkowe partie tekstu (kto to napisał? Dr hab. Aleksander Wolicki?), które wzbogacają esej Ferry’ego i wplatają nawiązania do polskiej kultury.

Cały ten dodatek wynosi obcowanie z ,,Odyseją” na wyższy poziom. Oczywiście klasyczna fabuła i jakość komiksu są tak dobre, że można by je czytać li tylko jako zwykłą rozrywkę. Esej Ferry’ego oraz dopiski polskiego autora każą nam natomiast dostrzec symbolizm i umieścić wędrówkę Odyseusza w perspektywie metafizycznej. Tom zostawia sam z pytaniami o sens istnienia, o rolę człowieka w świecie, o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość…

          Pamiętam, że rok temu recenzowałem ,,Czarną Orchideę” Neila Gaimana (https://www.pokojgeeka.pl/2021/04/czarna-orchidea-neil-gaiman-dave-mckean.html). W tekście wspominałem, że to pozycja dobra do wielkanocnych refleksji. ,,Odyseja” też jest takim dziełem. Ostatecznie nie chodzi bowiem o przygody Odysa, ale o to, do czego on zmierza…

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń