Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Batman. Death Metal. Tom 4 - EGMONT

 


No i doczekaliśmy się! Egmont wydał czwarty (i ostatni) tom ,,Death Metalu”. Zaprojektowana przez Scotta Snydera historia znalazła swoją konkluzję.

          Podobnie do poprzednich – i ten tom ma charakter antologii; obok głównej historii Scotta Snydera ilustrowanej przez Grega Capullo, otrzymujemy także sporo innych opowieści od autorów takich jak Joshua Williamson, James Tynion IV, Geoff Johns, Jeff Lemire, Mariko Tamaki, Gail Simone z rysunkami choćby Yanicka Pacquette, Rafaela Albuquerque, Francisa Manupala czy Jerry'ego Ordwaya.

          Obok głównej historii (ostateczna bitwa o Multiwersum) w tomie występuje dużo fillerów. Szczerze przyznam, że początek dość mocno mnie znudził. Zanim ,,coś w końcu zaczęło się dziać” przedstawiono kilka krótkich historii o zabarwieniu głównie filozoficzno-egzystencjanym (np. ,,Ostatni Rycerze” o Halu Jordanie i Sinestro czy ,,Śmierć Wieloryba” o Aquamanie) lub mocno emocjonalnym (,,Odgłos odległej burzy” o Green Arrowie, Black Canary i ,,ich córce” z alternatywnej Ziemi, ,,Walczymy o miłość” o relacji Nightwinga i Batgirl, ,,Tajne początki” o Superboyu Prime – historia z dość intrygującym zakończeniem). Inne fillery to reminiscencje z pola bitwy, koncentrujące się na poszczególnych postaciach (mi spodobała się historia o Pingwinie; nie zabrakło także humoru - ,,Blues Armagedonu” o Johnie Constantinie).
Główna historia przedstawia przede wszystkim kadry z wielkiej bitwy między bohaterami (i złoczyńcami) a ich mrocznymi odpowiednikami oraz ubóstwionej Wonder Woman z Najmroczniejszym Rycerzem.

          Zakończenie komiksu zawiera kompleksowe wprowadzenie w nowy stan Uniwersum DC. Linia DC Odrodzenie została zamknięta; na horyzoncie pojawiło się Omniwersum (zbiór wielu Multiwersów). Kto zamierza kontynuować przygodę z DC, powinien to przeczytać.

          Przechodząc do oceny – tak jak poprzednie – tak i obecny tom jest nienaganny pod względem wydawniczym (twarda oprawa, galeria okładek, dobre tłumaczenie). Rysunki to absolutny światowy top (może Scott Kolins i Alex Maleev nieznacznie odstają). Główna historia jest niezła (wielka bitwa, kilka zwrotów akcji – Batman ,,Nekromanta”, sic!, nowy rozdział Uniwersum DC), a fillery zróżnicowane – kilka z nich polubiłem, kilka mnie wzruszyło, kilka znudziło. Ogółem obcowanie z czwartym tomem ,,Death Metalu” było doświadczeniem niezłym (nie nadzwyczajnym), momentami jednak trochę nużącym. Niemniej polecam – zwłaszcza dla fanów DC – ze względu na zakończenie – pozycja obowiązkowa.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom!

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

https://www.instagram.com/egmont_polska/
https://www.instagram.com/swiatkomiksu

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń