Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Świat Mitów: Edyp - EGMONT

 


    Świat greckich mitów inspirował i nadal inspiruje twórców różnych mediów. Nic więc dziwnego, że mitologia ta trafia również na strony komiksów.

    „Edyp” to kolejny już tom serii „Świat mitów” wydawanej przez wydawnictwo Egmont. Nie będę tutaj rozpisywał się o fabule ponieważ ta jest powszechnie znana. Pytanie jednak czy komiksowa wersja dobrze oddaje sens i problem historii? Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że tak! Od samego początku bardzo dobrze zobrazowano jaką kryzys przeżywa Edyp po usłyszeniu przepowiedni o jego losach. Czujemy ból jaki mu towarzyszy oraz na bieżąco przeżywamy tragedię, która pisze się wraz z jego dalszymi losami i decyzjami. Co ważne, mimo, że doskonale znamy ten mit to każda kolejna strona przyciąga czytelnika, czekamy jak zostaną przedstawione dobrze nam znane sceny. I co ważne czerpiemy przyjemność z tej lektury, przeżywamy historię Edypa na nowo, czujemy ją i angażujemy się w każdą kolejną scenę.

    Duży wpływ na to ma warstwa wizualna, która naprawdę dobrze się prezentuje. Kadry są dynamiczne i barwne, kolory wykorzystane na stronach dobrze oddają charakter każdej ze scen.


    Elementem wartym odnotowania jest załączony na końcu komiksu dodatek z interpretacją mitu o Edypie. Dzięki temu komiks staje się nie tylko formą rozrywki lecz również rozwija naszą wiedzę o znaczeniu tej historii, ukrytych znaczeniach, symbolice itp. Dostajemy zatem w pakiecie nie tylko ciekawą i uniwersalną historię przeniesioną na karty komiksu, lecz również przydatnym źródłem do nauki młodszych odbiorców.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom!

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń