Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Śmierć - Neil Gaiman - recenzja - EGMONT



Po pierwszym sezonie “Sandamana” i w oczekiwaniu na sezon drugi, Egmont przypomina nam oryginalne komiksy Gaimana. Tym razem do moich rąk wpadła antologia “Śmierć” - poświęcana siostrze Snu.


Tytułem wstępu mógłbym napisać coś podobnego do tekstu Tori Amos, który otwiera niniejszą antologię. Gaiman, bowiem, przedstawia śmierć w sposób nieczęsto spotykany, ale bardzo mi bliski. Bohaterka omawianego tomu jest niczym z “Pieśni Słonecznej” św. Franciszka - naszą Siostrą (swoją drogą dotarło do mnie, że tym sformułowaniem Biedaczyna de facto “zaczął polemikę” z tekstami biblijnymi, wg których śmierć “weszła na świat przez zawiść diabła” oraz “zostanie pokonana jako ostatnia”; stanowi więc wroga człowieka, a nie żadną siostrę!). Jest też niczym z serii obrazów Jacka Malczewskiego “Thanatos”... czy “wybawicielką” z piosenek Kasi Lins…


Przez usta mi nie przeszło

Żeby przyznać idę teraz

Przez głowę im nie przechodziło

Że dziś głód zabiję (K. Lins, Sz. Białorucki - “Tamten dom”)



Wróćmy do samej antologii - zbierającej historie z “Sandmana”, w których występuje Śmierć. Mamy w niej dwie pełnoprawne historie oraz pięć form krótkich… no i na końcu - przed notami biograficznymi - pogadankę o AIDS i prezerwatywach, w której asystentem Śmierci jest John Constantine i… się wstydzi (hehe).


Antologię otwiera, doskonale znana widzom netfliksowego “Sandmana”, historia “Odgłos jej skrzydeł”. Serialowy odcinek, swoją drogą to świetna adaptacja. Race-swap głównej bohaterki w niczym nie przeszkadza. Siłą rzeczy nie dało się oddać kontrastu czerń-bladość twarzy (proszę tylko nie odczytywać tego jako rasistowskiej przypierdółki! bynajmniej!), ale Kirby Howell-Baptiste nadała postaci więcej kształtu i kobiecości, zbliżając ją do Śmierci… z obrazów Malczewskiego.




Historia “Wysoka cena życia” ma lepsze i słabsze momenty… Ale śmierć-Didi w cylindrze to najpiękniejsze ujęcie Śmierci w całym tomie.


Historia Hazel i Foxglove z “Pełni życia” niekoniecznie mnie ujęła… ale “nadrobiła” bardzo dynamiczną i wciągającą końcówką (schemat trochę jak z pierwszym sezonem serialowego “Sandmana”).


Wymienię jeszcze krótką historię “Koło” - która jest hołdem Gaimana dla ofiar 11 września 2001 roku… W tej i innych historiach Śmierć urzeka - jest rozumiejącą i empatyczną siostrą ludzi, która ich kocha i rozumie; lubi “szczęśliwe zakończenia”. Jest też jednak bezwzględną służbistką - po prostu wykonuje swoją pracę… a gdy historia świata dobiegnie końca “ustawi krzesła na stołach i zgasi światło”. 


Słowo o rysunkach - kto zna komiksowego “Sandmana” temu nie trzeba mówić czego można się spodziewać. Mi najbardziej podoba się kreska Chrisa Bachalo. Już wspomniałem, że śmierć-Didi to najpiękniejsze ujęcie postaci w całym tomie. A! Na końcu tomu jest wspaniała galeria okładek! Różne style, wiele doznań estetycznych! Okładka z zakatowanym przez ojca (?) chłopcem, którego Śmierć wyprowadza to najbardziej przejmujące dzieło jakie ostatnio widziałem (nie będę jej pokazywał; Facebook jeszcze zdjąłby nam stronę ;-P); Tym bardziej zachęcam do zakupu! Naprawdę warto!



Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom. Naprawdę warto go nabyć. Gaiman to mistrz; dla mnie, który na co dzień czytuję superhero, jego dzieła są jak katharsis. Solidne rysunki, dobre i dające do myślenia historie. Czego więcej trzeba? Aha… Jeszcze jedno - tym razem tematem i bohaterką jest nasza Siostra, którą na pewno kiedyś spotkamy. Ostatecznie całe nasze życie sprowadza się do spotkania z nią. Może warto się skonfrontować z tą myślą? Przyczynkiem do tego może być antologia “Śmierć” od Neila Gaimana…


 [Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń