Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona



 "Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona" to najnowsza pozycja z serii komiksów opartych na mitologii greckiej, wydana przez Egmont.

Recenzowaliśmy już wybrane poprzednie tomy:
https://www.pokojgeeka.pl/2022/04/swiat-mitow-odyseja-egmont.html

https://www.pokojgeeka.pl/2022/07/swiat-greckich-mitow-inspirowa-i-nadal.html


W tej fascynującej książce, czytelnicy mają okazję poznać dwa porywające mity, które łączy świat podziemi rządzony przez groźnego boga Hadesa.


Pierwszą opowiadaną historią jest mit o Demeter i Persefonie. Podziemnym światem rządzi mroczny bóg Hades i jego małżonka Persefona, bogini porwana spod opieki matki, Demeter. Demeter, bogini urodzaju i rolnictwa, zrozpaczona porwaniem córki, przestaje troszczyć się o wzrost roślin, co prowadzi do suszy i głodu na ziemi. Wkraczając w spór między bóstwami, Zeus podejmuje próbę znalezienia kompromisu między matką a mężem Persefony… kompromisu, który spowodował, że zmieniają się nam pory roku. ;-)


Drugi z mitów skupia się na Orfeuszu, synu Kaliope - królowej muz oraz Apolla. Orfeusz był niezwykłym geniuszem muzyki i poezji, a jego lira, dar boga Apolla, potrafiła oczarować każdego. Jego miłość do urzekająco pięknej nimfy Eurydyki natrafia na dramatyczną sytuację, gdy ta zostaje ukąszona przez węża i umiera. Orfeusz, ogarnięty rozpaczą, podejmuje desperacką próbę odzyskania ukochanej z krainy Hadesu, używając swoich niezwykłych umiejętności muzycznych. Prawie mu się udaje, no, ale… 

Ostatni kadr z Eurydyką jest naprawdę kapitalny. Warto jeszcze dodać, że autor wybrał tę wersję mitu, która wprowadza wątek homoseksualny na zakończenie…


Autorzy komiksu, Clotilde Bruneau (scenariusz) i Diego Oddi (rysunki), doskonale oddają atmosferę mitów, przenosząc czytelników w fascynujący świat starożytnej Grecji. Ich wcześniejsza praca nad serią „Świat Mitów” zdobyła uznanie, co czyni tę pozycję równie obiecującą. Fabuły są naprawdę dobrze zaadaptowane; to samo mogę powiedzieć o rysunkach. Nie jest to może szczyt komiksu europejskiego, ale nie o to też w tej serii chodzi…


…Dodatkowym atutem serii jest bowiem opracowanie naukowe, które dogłębnie analizuje filozoficzne aspekty prezentowanych mitów oraz ich znaczenie dla dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii jest znany francuski filozof i publicysta Luc Ferry, co gwarantuje wysoki poziom intelektualny i kulturowy każdej opowieści.


“Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona” to zdecydowanie lektura godna uwagi dla miłośników mitologii greckiej, zarówno tych, którzy są już zaznajomieni z tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po bogatym dziedzictwie antycznej mitologii. Komiks to świetna nowoczesna forma, by w sposób przyjemny i przystępny zapoznać się (lub odświeżyć sobie) mitologię grecką - jeden z filarów naszej kultury.

Dziękuję Egmontowi za udostępniony do recenzji tom.


[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń