Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im



 "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy.


Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać gargantuicznych małp! Gri’im, wplątany w te wydarzenia, staje się nagle centralną postacią pośrodku nadchodzącej burzy.


Co wyróżnia “Gri’ima” spośród innych opowieści? To nie tylko bogatctwo świata stworzonego przez autorów, ale także talent doświadczonego Stéphane’a Créty, którego ciężki i mroczny styl wizualnie oddaje magię i niebezpieczeństwo omawianej historii. Rysownik przygotował też monumentalne i zapierające dech w piersiach tła (sprawdźcie!). Dialogi i narracja prowadzą czytelnika przez labirynt intryg, mitów i niebezpieczeństw, tworząc pełnoprawną przygodę, której trudno się oprzeć. Nicolas Jarry, współautor uniwersum, charakteryzuje się większą ilością belek z tekstami narracyjnymi… W wypadku “Gri’ima” zagrało to całkiem nieźle.


Choć "Orki i Gobliny" to tylko jeden z kilku cykli osadzonych w Świecie Akwilonu, to z pewnością jest tym, który warto poznać. Mroczna atmosfera, zaskakujące zwroty akcji oraz głębia kreacji postaci sprawiają, że ta seria z pewnością przyciągnie uwagę zarówno fanów fantasy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komiksami.


Podsumowując, "Orki i Gobliny, tom 3" to wciągająca opowieść, która zapewnia czytelnikowi ekscytującą podróż przez świat pełen magii, niebezpieczeństwa i tajemnic. Zdecydowanie warto dać się porwać tej przygodzie i sprawdzić… kto został królem północy Akwilonu.
[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń