Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - recenzja

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności to zaskakująca, ale w pełni udana mieszanka dwóch światów – disneyowskich kaczek i superbohaterskiego multiwersum. Jason Aaron, uznany scenarzysta komiksów, zgrabnie nawiązuje do klasyków Carla Barksa i Dona Rosy, tworząc opowieść pełną ukłonów w stronę fanów zarówno kaczkych przygód, jak i Marvela. To ciekawy eksperyment, który, choć mógł wydawać się ryzykowny, ostatecznie wypada świetnie. Fabuła koncentruje się na Dziesięciocentówce Nieskończoności – niezwykłym artefakcie, który prowadzi Sknerusa przez różne alternatywne rzeczywistości. W każdej z nich McKwacz spotyka swoje alternatywne wersje, a całość prowadzi do typowo superbohaterskiego starcia. Historia jest prosta, dynamiczna i lekka, ale jednocześnie dostarcza mnóstwa frajdy dzięki licznym odniesieniom do klasyki i nostalgicznej atmosferze. Warstwa wizualna to absolutny majstersztyk. Pięciu artystów stworzyło spójne, kolorowe i szczegółowe ilustracje, które świetnie oddają kli...

Świat Mitów. Jazon i Złote Runo - recenzja


 

Grecka mitologia, pełna niezwykłych epopei, wszechwładnych bogów, przerażających potworów i niezłomnych herosów, od wieków inspiruje i uczy. Seria „Świat Mitów” przenosi nas w świat tych fascynujących opowieści, prezentując je w formie komiksowej. Najnowszy tom tej serii skupia się na historii Jazona.


To mistrzowska adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – wyprawy Jazona po złote runo. Historia zaczyna się, gdy Jazon, prawowity następca tronu królestwa Jolkos, jako jedyny ocalał z masakry, którą na jego braciach przeprowadził zdrajca Pelias, jego wuj. Matka Jazona ukryła go, a chłopiec dorastał pod opieką najlepszego nauczyciela w Grecji – centaura Chirona. Chiron uczył go muzyki, medycyny i sztuki wojennej.


Po osiągnięciu pełnoletności Jazon odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i postanawia wypełnić swoje przeznaczenie. Jednak jego wuj Pelias zastawia na niego pułapkę, zmuszając młodego herosa do podjęcia się niebezpiecznej misji zdobycia złotego runa – skarbu bezcennego i niemal niemożliwego do zdobycia.


Scenariusz do tej adaptacji napisała Clotilde Bruneau, znana z poprzednich tomów serii „Świat mitów”. Nie mam jej wiele do zarzucenia - bardzo sprawnie przełożyła na język komiksu długą mitologiczną epopeję; pominęła też krwawe i brutalne zakończenie historii Jazona… Jedynie wstęp - geneza złotego runa - wydaje się nieco chaotyczny i konfundujący czytelnika.

Za rysunki odpowiada Alexandre Jubran, brazylijski rysownik, który współpracował z amerykańskimi wydawnictwami komiksowymi, takimi jak Marvel (m.in. „Daredevil”). Jego rysunki to absolutny top!


Ta komiksowa wersja mitologii greckiej jest doskonałym przykładem, jak starożytne opowieści można przekształcić w nowoczesną, dynamiczną formę, zachowując jednocześnie ich mądrość i głębię. Seria niezmiernie utrzymuje wysoki poziom.


Poza tym - jak zawsze - inicjator serii, filozof Luc Ferry - wzbogaca komiksową treść o popularno-naukowe opracowanie okraszone wybitnymi dziełami malarstwa! Prawdziwa uczta dla oka i ducha! 


Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń