Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Ziemie Ogona. Białe Twarze. Tom 2 - recenzja

  Seria „Ziemie Ogona” w ramach uniwersum Świata Akwilonu to prawdziwy powiew świeżości wśród tomów, które wciąż bazują na klasycznym, „tolkienowskim” fantasy. Drugi tom, „Białe Twarze”, nie tylko podtrzymuje wysoką jakość serii, ale wręcz przewyższa swojego poprzednika, stając się jeszcze bardziej angażującą i dynamiczną opowieścią. Przenosząc czytelników do tajemniczej, wschodniej krainy Ogonia, twórcy pozwalają nam zanurzyć się w estetyce inspirowanej kulturą afrykańską. To wyjątkowy wybór stylistyczny, który wyróżnia „Ziemie Ogona” na tle pozostałych serii Akwilonu, a jednocześnie wzbogaca świat przedstawiony o nowe perspektywy i motywy. Ta wizualna i kulturowa odmienność sprawia, że cykl ten w moich oczach stał się najciekawszym i ulubionym w całym uniwersum. Główna bohaterka, Itome, to młoda dziewczyna, która nie godzi się na narzucone przez los ograniczenia. Jej charyzmatyczna, buntownicza natura przyciąga uwagę prastarego Władcy Maski, który chce wykorzystać jej determinacj...

Świat Mitów. Jazon i Złote Runo - recenzja


 

Grecka mitologia, pełna niezwykłych epopei, wszechwładnych bogów, przerażających potworów i niezłomnych herosów, od wieków inspiruje i uczy. Seria „Świat Mitów” przenosi nas w świat tych fascynujących opowieści, prezentując je w formie komiksowej. Najnowszy tom tej serii skupia się na historii Jazona.


To mistrzowska adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – wyprawy Jazona po złote runo. Historia zaczyna się, gdy Jazon, prawowity następca tronu królestwa Jolkos, jako jedyny ocalał z masakry, którą na jego braciach przeprowadził zdrajca Pelias, jego wuj. Matka Jazona ukryła go, a chłopiec dorastał pod opieką najlepszego nauczyciela w Grecji – centaura Chirona. Chiron uczył go muzyki, medycyny i sztuki wojennej.


Po osiągnięciu pełnoletności Jazon odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i postanawia wypełnić swoje przeznaczenie. Jednak jego wuj Pelias zastawia na niego pułapkę, zmuszając młodego herosa do podjęcia się niebezpiecznej misji zdobycia złotego runa – skarbu bezcennego i niemal niemożliwego do zdobycia.


Scenariusz do tej adaptacji napisała Clotilde Bruneau, znana z poprzednich tomów serii „Świat mitów”. Nie mam jej wiele do zarzucenia - bardzo sprawnie przełożyła na język komiksu długą mitologiczną epopeję; pominęła też krwawe i brutalne zakończenie historii Jazona… Jedynie wstęp - geneza złotego runa - wydaje się nieco chaotyczny i konfundujący czytelnika.

Za rysunki odpowiada Alexandre Jubran, brazylijski rysownik, który współpracował z amerykańskimi wydawnictwami komiksowymi, takimi jak Marvel (m.in. „Daredevil”). Jego rysunki to absolutny top!


Ta komiksowa wersja mitologii greckiej jest doskonałym przykładem, jak starożytne opowieści można przekształcić w nowoczesną, dynamiczną formę, zachowując jednocześnie ich mądrość i głębię. Seria niezmiernie utrzymuje wysoki poziom.


Poza tym - jak zawsze - inicjator serii, filozof Luc Ferry - wzbogaca komiksową treść o popularno-naukowe opracowanie okraszone wybitnymi dziełami malarstwa! Prawdziwa uczta dla oka i ducha! 


Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń