Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chwała klanom. Narady w kiltach - recenzja

  „Chwała klanom. Narady w kiltach” to prosta i szybka gra karciana, w której liczy się spryt i umiejętność planowania. Gracze dokładają karty i żetony, rywalizując o zdobycie jak najlepszych wyników na koniec partii. Zasady są bardzo proste, co czyni ją idealną dla rodzin, młodszych oraz początkujących graczy. Rozgrywka wymaga jednak kombinowania – trzeba uważnie obserwować przeciwników i podejmować ryzyko, by maksymalizować swoje szanse. Ciekawym elementem jest system żetonów, które decydują o przydziale kart na koniec gry. Dzięki temu każda decyzja ma znaczenie, a zabawa jest pełna interakcji. Losowość może czasem utrudnić zadanie, ale daje też okazję do sprytnego manewrowania. Gra jest bardzo ładnie wydana, z klimatycznymi ilustracjami i szkockim akcentem. Niestety, w pudełku jest trochę „powietrza”, ale sama zawartość nadrabia jakością. „Chwała klanom” to świetny wybór na szybkie rozgrywki w gronie rodziny czy znajomych. Jest prosta, dynamiczna i wciągająca – idealna do kolekc...

"Czasy, które nadejdą" Andrzej Pilipiuk

 



    „Czasy, które nadejdą” to już piętnasty tom opowiadań bezjakubowych. W tej książce ponownie spotykamy Roberta Storma i doktora Skórzewskiego. Mamy też jedno opowiadanie o nowej bohaterce, Klementynce. Ostatnimi czasy autor rozpieszcza swoich fanów wydając 2 książki rocznie, co wcale nie oznacza, że spadła ich jakość. Moim zdaniem „Czasy, które nadejdą” to bardzo dobry zbiór, który przypomina mi o tym, za co lubię Pilipiuka.
    Doktor Skórzewski kontynuuje próby znalezienia remedium na kiłę i gruźlicę. Jego błyskotliwy umysł wielokrotnie pozwala mu stawiać tezy, na które świat nie jest jeszcze gotowy, co nie przysparza mu popularności w środowisku lekarskim. Tym razem przełomowe odkrycie jest już na wyciągnięcie ręki i tylko pech sprawia, że przepada na zawsze.
    W opowiadaniu „Profesor Śmierć” oprócz ciekawego epizodycznego występu Kubusia Wędrowycza mamy kolejną intrygującą zagadkę związaną z podróżami w czasie. Jako lekarz polowy doktor Skórzewski leczy jeńca z dziwnymi obrażeniami, którego tożsamości ani przynależności wojskowej nie jest w stanie określić. Jeniec umiera a wiele lat później dr Skórzewski spotyka osobę bardzo do niego podobną,
    „Siódma armata” to z kolei historia Roberta Storma, który jak zawsze poprowadzi Nas krętą drogą w przeszłość, ku poznaniu losów dawno zapomnianych artefaktów. Robert i Arek to ciekawy duet, który znakomicie potrafi wpakować się w kłopoty. Robert Storm ma na szczęście możnych przyjaciół, których wstawiennictwo kolejny raz uratuje go z opresji.
    „Czasy, które nadejdą” również dotyczą Roberta Storma. Pewnego dnia do jego mieszkania dociera dziwnie wyglądająca dziewczyna, która przekazuje mu informację o aukcji fałszywego obrazu. Niedługo potem umiera. Okazuje się, że jej ciało zostało poddane nieludzkim i okrutnym modyfikacjom niemożliwym do przeprowadzenia w obecnych czasach. Zagadkowa dziewczyna i jej ostrzeżenie sprawiają, że Robert musi odszukać człowieka, który popełnił samobójstwo. Czy i tym razem uda mu się odkryć prawdę i naprostować ścieżki czasu?
     Wątki podróży w czasie, cudownych leków, wilkołaków, cygańskich wróżb i technologii wyprzedzającej nasze czasy często przewijają się w twórczości Andrzeja Pilipiuka i jest to coś co bardzo lubię. Obok fantastycznych treści mamy też bardziej poważną stronę opowiadań. Taką, w której zastanawiamy się nad etyką, moralnością, uczciwością i naturą człowieka. Myślę, że to ważny element książek Pilipiuka. Przez to stają się bardziej ponadczasowe, chętniej się do nich wraca. Tym tomem Andrzej Pilipiuk potwierdza swój status jednego z najlepszych autorów polskiej fantastyki.

Za książkę dziękujemy Fabryce Słów.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń